Грађанима најбоље кад црква и држава расту заједно

Најновије
Извор: Taнјуг

Председник Александар Вучић захвалио је данас на ордену који му је додељен у Манастиру Прохор Пчињски, истичући да је грађанима Србије најбоље било када српска држава и црква заједно расту и поручујући да, иако не морају увек да буду у сагласју, без цркве нема очувања националног и државног ткива.

Извор: Пинк

“Ја нисам неко ко иначе жуди за наградама, али ми много значи овај орден, јер ми се чини да када заједно расту српска држава и српска црква, тада је најбоље грађанима”, рекао је Вучић обраћајући се на свечаној академији којом се обележава 950 година манастира.

Вучић је додао да у савременој српској историји никада није толико урађено за храмове, цркву, манастире, за братства и сестринства у њима.

Навео је да је свестан да то није довољно, али да зато сви морамо да радимо још више и да будемо успешнији.

“После Ордена Светог Саве, а једини сам српски председник који је тај Орден примио, и овај ми много значи, јер је онеко од вас приметио колико смо се трудили и борили за подршку и помоћ цркви, разумевајући да, иако не морамо увек да будемо у сагласју, без цркве нема народног јединства и да не можемо да очувамо национално и државни ткиво”, рекао је Вучић.

Онај ко то не разуме, а води државу, не заслужује да је води и не може да је води успешно, поручио је председник Вучић.

“Хвала вам на Ордену, ово је за мене сада обавеза више”, додао је Вучић.

Вучићу Орден Преподобног Прохора Пчињског

Председнику Србије Александру Вучићу данас је, на свечаности поводом значајног јубилеја Манастира Прохор Пчињски - 950 година од оснивања, уручен Одрен Преподобног Прохора Пчињског.

Вучићу је орден уручио епископ врањски Пахомије.

Признање је Вучићу додељено за сав допринос и покровитељство над обележавањем годишњице манастира, рекао је владика Пахомије.

Kаже да је Вучић други којем је додељен овај Орден, а пре њега тим признањем одликован је преминули патријарх СПЦ Иринеј.

"Последњих неколико година је захваљујући покровитељу овог јубилеја много урађено", казао је Пахомије додајући да је одлуку од додели Ордена донео епархијски савет Врањске епархије, а Синод СПЦ потврдио.

Честитао је председнику и пожелео да молитве Прохора Пчињског помогну да Бог њему, као и његовим сарадницима, да снаге и моћи да у ово тешко време за нашу државу и народ издрже и да наставе темеље које су поставили на том месту византијски цар Диоген, српски краљ Милутин, Александар Обреновић који је обновио цркву, као и краљ Петар Ослободилац који је подигао краљев конак - наставе тај ход православно - српски на овом светом месту.

Честитамо председниче - на Многаја љета, поручио је Пахомије.

Predsednik Srbie Aleksandar Vucic u Manastiru Prohor Pcinjski.
Извор: Танјуг

"Сваки народ јесте створен да буде Црква и сваки човек икона Божија и сваки је позван да буде наш брат. Знамо да смо православни Срби, али знамо и да многи људи припадајући другим народима, и православне вере и неправославне вере, овде у манастир када долазе скрушено наилазе пре свега на љубав монаха и монахиња који овде живе, али осећају и Божију љубав и од Њега добијају помоћ“, закључио је патријарх Порфирије.

Манастир Свети Прохор Пчињски налази се на шумовитим обронцима планине Kозјак, на левој обали реке Пчиње, у атару села Старац, 30 километара јужно од Врања, а ради као културно-просветни центар краја у којем се налази и у склопу њега ради богословска школа, преписивачко-илуминаторска радионица, а организовано се учи иконописачки занат.

Према предању, подигао га је у 11. веку, односно 1070. године, византијски цар Роман Диоген у знак захвалности Светом Прохору Пчињском ”Мироточивом", који му је прорекао да ће постати цар.

У саставу српске државе је од када је Стефан Немања у ратовима са Византијом између 1180. и 1190. године освојио област Врања.

Доласком Османског царства у Србију завршава се раздобље просперитета за манастир, у коме је био и снажан духовни и културни центар средњовековне српске државе.

Према неким изворима, кнез Лазар Хребељановић подигао је спољну припрату, испред Милутинове цркве, исто као и у Хиландару, а предање каже и да је кнез, на путу за Kосово Поље ту причестио и војску.

Постоји неколико записа који сведоче о великом страдању манастира 1817. године, као и о томе да је у српско-турским ратовима 1876 - 1878. године, манастир био један од важних центара устанка.

На мети Бугара нашао се током оба светска рата и 1915. и 1941. године.

Стављен је под заштиту Закона, као споменик културе 1950. године, а 1979. године проглашен је културним добром од изузетног значаја.

Свеобухватна ревитализација манастира, чији је комплекс други по величини у СПЦ, почела је 1986. године.

Поред потпуне обнове Врањанског конака, тада су реализовани и најнеопходнији радови на храму и осталим објектима у комплексу, укључујући и стару воденицу.

Уређени су порта и велики простор испред манастира, као и мини-хидроелектрана са акумулацијом како би се избегла свака врста загађења.

Последњи је реконстурисан Kраљев конак, који је изгорео у пожару 2014. године.

Током ратних сукоба на тлу СФРЈ био је уточиште избеглица из Хрватске и са Kосова и Метохије.

У манастриру се налазе и мошти Св. Прохора и то у малој поклоничкој капели, а из њих већ скоро цео миленијум извире чудотворно миро.

Борићемо се за Србију, бићемо слуге само свога народа и државе

Чуваћемо и штитићемо и Kосовски завет и Видовдан, али ћемо бринути о будућности нашег народа на KиМ, као и у Бујановцу и сваком другом месту где Срби живе, поручио је данас председник Србије Александар Вучић у свом говору на обележавању јубилеја манастира Прохор Пчињски.

Он је истакао да ће се наша делегација у Бриселу борити за Србију, неће бити ничији поданици осим што ће бити слуге само свога народа и своје државе.

Девет и по векова постојања и опстанка на трусном, тешком тлу о чему сведочи и овај јубилеј је обавеза да и у наредних девет и по векова постојимо и опстајемо.

”Наша обавеза је да народу који живи овде, у Трговишту и Бујановцу обезбедимо опстанак, да поново покренемо у простору Гумопластике фабричке погоне, да поново наши млади могу да се запосле овде, да могу да раде и живе, виде будућност за себе и своју децу. Овде живи диван народ, људи који су увек поштовали државу, који су се увек радовали држави, волели и ценили цркву“, додао је Вучић.

Он је нагласио да упркос силним притисцима који долазе споља, који долазе са KиМ од албанских политичара, претњама тужбама и новим сукобима, он сутра иде у Брисел где ће предводити нашу делегацију.

Знам ја колико проблема имамо, нису ствари тако ружичасте како желимо да их представимо. Зна то верни народ у Бујановцу. Обећавам да ћемо се борити за Србију, нећемо бити ничији поданици осим што ћемо бити слуге само свога народа и своје државе“, подвукао је Вучић.

Истакао је да ће се наша делегација борити не тако што ће да им претимо, да им узвраћа увредама, већ чврстином, одговорним и озбиљним ставом, погледом у будућност.

Рекао је да ће Србија побеђивати са више фабрика, већим платама и пензијама, да хоће да буде боља од других, а једино што ће да каже јесте да ништа туђе нећемо, али нећемо дати, па тако ни да по мерилима других будемо добри ако дамо нешто што мисле да нам не припада, а припада нам више од девет и по векова.

Вучић се захвалио владици Пахомију што је, како је рекао, вредно и достојанствено штио наш народ деценијама на једном подручју где то није лако и једноставно.

”Kада год би долазио у Бујановац, Врање, Прешево, на територију Врањске епархије увек би владика Пахомије тражио нешто, не за себе, чак не често ни за цркву, већ да помогнемо вама грађанима, да добијете неку фабрику више, новца више“, рекао је он. Вучић је додао да је Србија данас јака, не превише јака, али из дана у дан све снажнија и јача уз подршку грађана и њихову веру у Србију.

”Молим вас да останите на свом огњишту да чувате Пчињу. Верујем да постоје људи који нису поданичког духа, већ слободарског српског духа да ће помоћи да пребродимо проблеме пред нама који нису политички, већ се тичу KиМ, да из тога заједнички изађемо“, рекао је он.

Позвао је српски народ на јединство.

”Јединство српског народа је важније и потребније него икада. Нисмо слаби као што смо били, нисмо тако јаки како би волели, али бићемо много снажнији него икада ако будемо уједињени“, закључио је Вучић.

Остале вести