Пустите нас да се договоримо

Најновије
Извор: Taнјуг

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да би било добро да се допусти Србима и Албанцима да сами уреде своје односе, јер су нама потребни мир и стабилност, а не да задовољавамо интересе великих сила.

"Овде ми живимо и треба да се договоримо како хоћемо да живимо у будућности, а не да неком другом испуњавамо жеље", казао је председник Србије.

То што Хрватска, Македонија и Црна Гора сматрају Kосово целовитим и независним није ништа ново, приметио је, одговарајући на питања новинара, и истакао да он има право да се са тим не слаже.

Исти став имају, приметио је, и САД, Немачка, Француска. . . али:

"Ми би само волели да имамо право да штитимо своје интересе, а ничију стабилност не угрожавамо", истакао је председник Србије и изразио наду да ће нам бити допуштено да пробамо сами са Албанцима да решимо проблем који постоји 200 година.

Решење би, уверен је, представљало најзначајнију ствар за мир, стабилност и просперитет у региону.

На питање о "актуелним границама", Вучић је узвратио питањем:

"А, које су то границе актуелне, оне које кажемо ми или, рецимо, оне које кажу у Приштини"?

Додао је да су за неке актуелне једне границе, а за нас су актуелне оне у складу са међународним правом, Резолуцијом 1244 и са мишљењем бар половине земаља у свету.

Kако каже на питање што су они признали такве границе какве су признали 2008. године, никада неће добити одговор, да се каже да је то било тада, а сада је сад, те да је свој став изнео и Агели Меркел и Емануелу Макрону...и свим другима.

Зато, каже, увек и пита о којим се границама говори, јер је реч о хиљадама квадратних километара.

"Волели бисмо, и зато смо захвални премијеру Заеву за данашњи став, да имамо право да штитимо своје интересе, а да ничији мир не угрозимо, да никакву стабилност у региону не угрозимо" рекао је Вучић.

Додао је да је са БиХ другачија ситуација јер би бошњачки лидери то исто учинили, али Срби мисле све супротно те не могу да спроведу то у дело.

Поновио је да је зато потребно да покушамо да се договоримо, да у будућности имамо једне границе, а не свако своје, и да онда радимо на економској и трговинској сарадњи.

Остале вести