Ако нема споразума са Приштином, сачекаће нас непробојни зид

Најновије
Извор: Танјуг

Споразум са Приштином неопходан нам је како бисмо ишли даље ка ЕУ, како бисмо имали још више страних инвестиција, нових фабрика, више радних места и бољи стандард, а у противном наићи ћемо, упозорио је, на природни зид који се више не може пробити.

Упитан чекају ли нас неке санкције, рекао је да то што нас чека не би назвао санкцијама, већ природним зидом, који нећемо моћи више да пробијемо.

"Зашто не кажете и ви и сви други народу шта све нећемо имати и шта све нећемо моћи да имамо ако се не договоримо, а тај је договор могућ једино ако нађемо компромисно решење", рекао је Вучић.

Бићемо, ако не прихватимо, заглављени на ервопском путу, као Турска и Македонија, а не заборавите, додао је, да смо само од тренутка кад смо отворили преговоре удвостручили стране инвестиције.

"Можете да замислите колико би то било више кад нас улазак у ЕУ буде сасвим известан".

Па, додао је, не би Французи полетели за Аеродром да нису видели Србију у Европи.

Он је подсетио да Немачка на правно-обавезујућем споразуму Београда и Приштине инсистира од 2008. године.

"Они инсистирају на томе од 2008. године, него су вас неки лагали у Србији да они то не траже. Никога нећу да лажем, они то траже. Ни данас нисам говорио да тече мед и млеко. Ми имамо другачије виђење о Косову. Они су признали независност Косова 2008. године", рекао је Вучић након сусрета са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

"Неће бити нимало лако, али пробаћемо да нађемо компромис. А шта је то што нећемо имати ако не направимо неку врсту компромиса са Албанцима, што не каже неко? Бићемо заглављени на европском путу попут Турске, Македоније и других земаља које због политичких спорова заглављене", нагласио је Вучић.

Он је рекао да ће "самом најавом уласка Србије у ЕУ бити повећане директне стране инвестиције", а у супротном, каже "имаћемо безброј других проблема - правних и техничких, економских".

Зато је, каже, све време инсистирао на неопходности компромиса:

"И нису ти разговори лаки и не свиђају се све моје идеје немачким домаћинима. Али, нисам ја овде дошао на кафу, јер кафу не пијем, нити канцеларка Меркел има времена за губљење. Нити сам дошао да видим Берлин", приметио је Вучић.

А ако постигнемо компромис? На то председник Вучић одговара да се мора разумети да су за Србију "врата широко отворена".

"Остаје на нама да завршимо многе друге ствари, али све то је стоти део проблема са којим се суочавамо када је реч о КиМ", казао је.

Нагласио је и да би "Немачка волела да Србија има исти однос према Приштини као што има Немачка" и додао да ће "Немачка тешко да одустане од независности Косова.

"Илузија је то очекивати", нагласио је.

На питање да ли можемо да добијемо гаранције да ћемо 2025. сигурно ући у ЕУ ако 2019. године потпишемо споразум с Приштином, Вучић је рекао:

"Уколико потпишемо тај споразум добићемо све гаранције, а гаранције које добијамо у Берлину су гаранције у које највише верујем".

Немачка кад нешто каже, држи реч, указао је.

На питање шта је сада на столу у преговорима са Приштином, Вучић је навео да ће народу о томе говорити почетком априла.

“Са канцеларком сам причао о свему. Папир је и даље бео, али свакаквих ствари ту има и разговарао сам са канцеларком Меркел о различитим модалитетима“, рекао је он.

На наводе о “тајним преговорима“, Вучић наводи да нема ничега тајног.

“Никада се нигде Тачи и ја нисмо састали, а да није под окриљем Европске уније. Некада је то случај у Бриселу, некада на неком другом месту у свету, али увек под заставом ЕУ и са европским посредницима“, рекао је Вучић.

На питање да ли постоји неки позадински канал преговора, на нивоу невладиних организација, изасланика, да се говори о подели, Вучић наводи да о тим стварима не може да говори и да не може да их потврди.

Шта нас онда очекује у априлу и да ли је то можда референдум, Вучић је узвратио питањем - "А, о чему референдум?“.

“Морам да изађем са нечим што Срби морају да разумеју, нешто што је реално и рационално и нешто што ће Срби понешто да добију, и не понешто него нешто значајно. Дакле, то је смисао, ако нема тога не разумем са чиме да идемо на рефрендум. Да прихватамо оно што су нам наметали и оно што нам је наметнуто. Могу да учествујем у прогамирању компромиса, у борби против митолошког приступа решавању косовског проблема. Могу да се борим против оних који кажу да је Штимље колевка српске цивилизације, а у Штимљу нема ниједног Србина“, додао је председник Србије.

Извор: Српска напредна странка

Остале вести