Платформа са иновативним решењима на ”EXPO 2027”

Најновије
Извор: Служба за информисање Српске напредне странке

Председник Републике Србије Александар Вучић најавио је на 13. Светском урбаном форуму у Бакуу да ће на специјализованој изложби ”EXPO 2027” у Београду бити представљена иновативна платформа са креативним и иновативним решењима за проблеме градова.

Извор: ТВ Пинк

”Као домаћини изложбе ”EXPO 2027”, ми ћемо дати платформу за преко 140 земаља света које ће свету представити своја креативна и иновативна решења, од музике до спорта. Истовремено, поносни смо и на чињеницу да ће ”EXPO 2027” у Београду пружити прилику да се прикажу конкретна иновативна решења која могу да помогну у решавању проблема саобраћаја, унапреде мобилност и повећају квалитет живота грађана, укључујући и нове генерације електричних авиона, односно летелица и паметних транспортних система”, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је изразио наду да ће видети учеснике Урбаног форума у Бакуу и захвалио Азербејџану на дивном пријему и гостопримству.

”Овде смо окупљени у задивљујућем Азербејџану, на обалама Каспијског мора, да причамо о изазовима и великим приликама урбанизације. Овај 13. светски урбани форум, чија је централна тема становање, безбедни и отпорни градови, окупио је разне званичнике, представнике локалних самоуправа, невладине организације и научне заједнице. Интереси глобалне заједнице за будућност градова и изазове са којима се суочавају евидентни су и јасни”, рекао је председник Вучић.

Како је истакао, градови су све више центри економског раста, производње, иновација, образовања, учења, дигитализације и вештачке интелигенције.

Predsednik Srbije Aleksandar Vucic platforma sa inovativnim resenjima na ”EXPO 2027”
Извор: Служба за информисање Српске напредне странке

”Без градова и урбаног простора, живот на нашој планети би био незамислив, али истовремено, градови су оличење глобализације и суочавају се са бројним проблемима данашње цивилизације”, рекао је председник Вучић.

Они се, додао је, суочавају све чешће са проблемима пренасељености, неадекватног становања и неконтролисаног загађења.

Председник Вучић је захвалио народу Азербејџана на великом гостопримству и прелепом пријему као и на, како је рекао, незаборавном догађају који су још једном организовали.

"И велика захвалност председнику Алијеву, мом драгом пријатељу. Када год дођем у Баку, када год дођем у Азербејџан, а то се догађа барем једном годишње, видим велике промене. Видим много напретка који сте остварили, ви Азербејџанци и председник Алијев заједно, зарад вашег народа и зарад ваше земље. И увек је лакше да то види неко ко долази из иностранства, неко са стране, странци, јер ви се много лакше прилагођавате на изазове са којима се суочавате", навео је председник Вучић.

Казао је да може да се види колико је велики напредак забележио Азербејџан претходних година.

"То је због ваше вредности и посвећености, али и због нечега што председник Алијев има више од већине нас, више од скоро свих нас, а то је страст. То је једно велико залагање за његову земљу и за његов народ, и управо зато он остварује тако сјајан напредак. Зато Баку изгледа као једно од најбољих места у данашњем свету и ја му се заиста дивим", казао је председник Вучић.

Како је рекао председник Вучић, покушаће да уради нешто у извесној мери слично у Србији.

"Хтео бих да честитам Азербејџану на изузетним напорима приликом организације овог 13. Светског урбаног форума и да им честитам на важним иницијативама да се по први пут организује самит на маргинама овог догађаја. Задржавање таквог формата као редовне одлике у будућности би, према мом мишљењу, било врло важно за максимално коришћење потенцијала Светског урбаног форума", навео је председник Вучић.

Predsednik Srbije Aleksandar Vucic platforma sa inovativnim resenjima na ”EXPO 2027”
Извор: Служба за информисање Српске напредне странке

Казао је да у Бакуу види град који приказује отпорност и иновативност, комбинацију историје и иновативног развоја која показује шта је могуће уз одрживо урбано планирање и приоритизацију од стране владе.

"Добро је познато да преко половине света тренутно живи у градовима, а очекује се да ће тај проценат расти у будућности. Градови су све више центри економског раста, производње, иновација, образовања, учења, дигитализације и вештачке интелигенције. Без градова и урбаног простора, свет на нашој планети би био незамислив, али истовремено градови су оличење глобализације и суочавају се са бројним проблемима данашње цивилизације", навео је председник Вучић.

Напоменуо је да су градови такође више под утицајем климатских промена, загушеног саобраћаја и неадекватног прикупљања смећа, као и да су градови више изложени криминалу и трговини људима него руралне средине.

"Ти изазови нас наводе да се фокусирамо на питања одрживости, инклузивности и иновација. У добу неумољивих климатских промена, важно је инвестирати у декарбонизацију, прилагођавање на климатске промене и прелазак на обновљиву енергију и природно заснована решења. Многи, многи глобални градови се суочавају са великим проблемима загађења који изазивају здравствене проблеме. Све већи број зелених простора је јако важан. Урбани простор мора бити доступан свима. Маргиналне заједнице морају да се укључе, а не да се занемаре", навео је председник Вучић.

Истакао је да око 1,1 милијарда људи широм света живи у неформалним насељима, што је четвртина глобалне популације.

"Они немају приступ адекватној пијаћој води или санитарним услугама. У 21. веку, овакво стање је неприхватљиво и мора се преокренути кроз заједнички рад. Технологија, дигитализација и вештачка интелигенција могу да буду кључне за будући развој градова. Очигледно је да су паметни градови будућност и да проблеми пренасељености и загушености саобраћаја, паркинга и отпада могу да се реше кроз ова нова решења. Наравно, изазови вештачке интелигенције морају пажљиво да се узму у обзир. Прелазак на вештачку интелигенцију може да изазове различите проблеме, као што је губитак радних места", казао је председник Вучић.

Председник Вучић је подсетио да је у Београду уведен бесплатан јавни превоз и да је план да се прошири коришћење електричних аутобуса у циљу смањења загађења.

"Радујемо се и раду са нашим пријатељима из Азербејџана на изградњи гасне електране у Нишу у будућности. Имамо два суперкомпјутера, а трећи ће ускоро доћи у Дата центар у Крагујевцу. То значи да Србија мора да повећа производњу енергије, енергију ветра, нуклеарну и соларну енергију, али се ослањамо и на гас из Азербејџана и то ће бити кључно", рекао је председник Вучић.

Навео је да је недавно усвојен закон који ће, како је истакао, омогућити милионима грађана који су живели у нерегистрованим објектима да легализују своју имовину и да постану власници својих домова.

Председник Вучић је казао да су градови средина где се подстичу креативност, иновације и различити таленти младих људи и охрабрују нове идеје и нова решења која унапређују свакодневни живот заједница.

Остале вести