- Вести
- Најновије
Позив на дијалог није хир ни трик, већ суштина демократије
- |
-
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је од трагедије у Новом Саду 1. новембра 2024. године до сада упутио јавно 154 позива на разговор политичким противницима и онима који другачије мисле и истакао да се највећи део њих није одазвао, иако позив на разговор и дијалог није хир већ суштина дeмократије.
Извор: РТС 1
"И у претходних 15 месеци, тачније од 1. новембра 2024. године, од ужасне трагедије у Новом Саду, упутио сам јавно, а vовде имамо све по датумима уписано, 154 позива на разговор политичким противницима, онима који другачије мисле, сматрајући да је од кључног значаја да умиримо тензије, да успоставимо другачију атмосферу, атмосферу у којој они други неће бити непријатељи, већ само политички такмаци", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, па и да је најгори на свету, председник је ове земље и вероватно још дуго времена нико неће бити изабран на ту функцију са таквом разликом и доминацијом, односно са тако великим легитимитетом.
"Највећи део њих који другачије мисле није се одазивао том позиву. И мени је, да будем сасвим отворен, жао оних који одбијају позив на дијалог. Они само не разумеју једну ствар, а то је да тиме не руше мене, већ руше институције ове земље, руше демократију у нашој земљи, руше себе. Руше себе данас, јер показују људима да нису спремни на разговор, а ако нисте спремни на разговор, на шта и за шта сте спремни? А шта је то што вам је посао", запитао је председник Вучић.
Морате, истакао је председник, да разговарате и са онима који вам отимају територију, а како да не разговарате са онима који другачије политички мисле.
"Па ако имате и да га оптужите за било шта, дођите па му реците то у лице. Или знате да све то што сте радили и говорили баш није истина, или знате да немате довољно снаге и храбрости, јер лако је ударати у џак који не узвраћа ударац, а није сасвим једноставно када је ту неко ко може да одговори на сваку неистину, на сваку нетачну ствар. У сваком случају, ти који не прихватају демократију када губе не би требало да буду изненађени сутра када буду победили неки други", истакао је Вучић.
Рекао је да тако ни демократију не прихватају као облик политичког режима, који је и даље најбољи и једини нормалан и рационалан у савременом друштву.
"Ја желим да вас подсетим да сам, као један од опозиционих лидера, уз ретке изузетке, готово увек долазио на разговоре. Тако сам упознао и председника Милошевића, и Милутиновића, и Лилића, и Тадића, и многе друге личности у политичком животу", рекао је председник Вучић.
За пет година сам 9 пута позвао на дијалог, без обзира на одбијања, наставићу
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је у последњих пет година девет пута позвао на дијалог све политичке актере у земљи поводом различитих криза, навео да ће, без обзира на одбијања неких, наставити да позива на дијалог и упозорио да они који нису спремни да разговарају са председником своје државе никада неће бити спремни да обављају најтеже разговоре у интересу земље.
Председник Вучић је, након данашњих консултација, у обраћању грађанима рекао да је увек прихватао позиве на дијалог и док је био у опозицији и додао да је на тај начин упознао и Слободана Милошевића, Зорана Лилића, али и Бориса Тадића и многе друге личности у политичком животу.
Обавестио је грађане да је у последњих пет година девет пута, укључујући и позив на дијалог о Косову и Метохији, позивао на разговоре поводом различитих криза кроз које је земља пролазила.
"Увек је одговор био исти, долазио је из једног центра, споља и од одређених великих бизнисмена који би рекли: 'ако се појавите тамо, неће вас бити у овим или оним медијима, тако да немате шта да тражите тамо', јер, ваљда, знају да када се разговара, онда то није само лупање у џак, већ морају да се чују аргументи и друге стране. Ја ћу свеједно наставити да позивам на дијалог", казао је председник Вучић.
Како је навео, досадашњим током дијалога и консултација на које је позвао претходних неколико дана је задовољан.
Председник Вучић је упозорио грађане у Србији да они који нису спремни да разговарају са својим председником никада неће бити спремни да обављају најтеже разговоре у интересу своје земље.
"Такви ће лако попуштати по свим питањима или неће бити спремни уопште на разговоре и тиме ће земљу доводити у најтежу позицију. Само то људи у Србији морају да знају, онај ко се плаши разговора, тај не заслужује поверење народа. И не вређају они мене лично, нити политичку партију чији сам члан. Они вређају вољу народа, вређају све грађане Србије, вређају институције ове земље. Та политичка култура, која се назива култура отказивања, је нешто што доноси много зла и много тога лошег у овој земљи", истакао је председник Вучић.
Како је рекао, желео је и да им понуди одређене информације до којих је мало лидера у свету дошло, а до којих је он дошао захваљујући везама које има са блискоисточним лидерима, као и са лидерима из Азије.
"Желео сам да им пренесем и неке друге информације до којих су дошле наше обавештајне агенције, али их то није занимало. Није их занимало ништа, јер све знају најбоље, а и то што они знају ја сам желео да чујем. Желео сам да сазнам од њих нешто ново, да прихватим нешто ново, да променим нешто у свом понашању", казао је председник Вучић.
Навео је да је за њега, после 15 месеци уништавања Србије, најтежих могућих неистина, најтежих могућих оптужби и претњи члановима његове породице, веома тешко да нема изразито негативне емоције према свим људима који су то чинили.
"И у мени је борба свакодневна, изузетно тешка. Са једне стране, кад год им пружим руку и кад год их позовем на разговор, питам се да ли сам издао своју децу, коју су хтели да 'туширају осиромашеним уранијумом', када су нас терали да пливамо, да завршимо у шахту, како је лидер Демократске странке рекао, попут Муамера Гадафија, и мој син и мој брат и ја, или да наставим да пружам руку и да се правим да нисам чуо све то што су говорили и све то чиме су претили. Та људска борба у мени и данас траје. То сам рекао и неким људима од којих сам очекивао можда већу посвећеност у супротстављању лажима и неистинама, као и претходних дана неким од мојих сабораца", рекао је председник Вучић.
Србији прети велика криза споља, потребно нам је јединство
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, после консултација са представницима Социјалистичке партије Србије, Демократског савеза Хрвата у Војводини и Социјалдемократске партије Србије, да сви у друштву треба заједно да наставе да раде и да буду што је могуће уједињенији јер, како је рекао, Србији прети велика криза споља, а не изнутра.
Председник Вучић је рекао да су данашњи разговори били добри, конструктивни и садржајни.
Како је рекао, са Томиславом Жигмановим из Демократског савеза војвођанских Хрвата и његовим сарадницима разговарао је и о проблему са вртићем у Таванкуту.
„Толико је глупо компликован проблем да боље да вам ништа не говорим, решићемо га у наредних 10 дана“, рекао је председник Вучић у обраћању медијима после данашњих консултација са политичким странкама.
Додао је да ће бити решен проблем и са женом која не може да ради зато што носи хиџаб и нагласио да он не жели да буде део власти која ће да укида верске слободе оних који не припадају ниједној секти, већ дозвољеним религијама.
„А неких других, видим, има на претек који ће да се понуде да то раде, па нека победе на предстојећим изборима“, рекао је председник Вучић.
Навео је да је 154 пута у последњих 15 месеци нудио разговор и да га блокадери никада нису хтели, као и да су у почетку говорили да није надлежан и да нису хтели да разговарају ни када је постало јасно да се баве само политиком и да их интересују само ванредни парламентарни избори, за које је председник Републике једини надлежан да их распише.
„Али су зато хтели да разговарају и са Тонином Пицулом и са сваким странцем који никакве надлежности нема, али је добродошао у притиску који треба да се спроведе против њихове државе. Па нека грађани Србије добро размисле ко је за дијалог, ко је за мир, за стабилност, а ко је за рушење наше заједничке државе“, рекао је председник Вучић.
Навео је да је, без обзира на све то, увек и у сваком тренутку нудио заједнички рад и да је, после данашњих разговора, његова порука да сви заједно у друштву морају да наставе да раде и да буду што је могуће уједињенији зато што нам, како је рекао, прети велика криза споља, не изнутра.
Председник Вучић је рекао да предстоји веома тешко време у Европи и да то није питање само нафте, иако ће бити великих проблема, и додао да проблеме има и Француска, која има једну од најмоћнијих нафтних компанија и нафтних удружења у свету.
„Најмоћније европске силе са тим имају проблема и имаће проблема. Ми се боримо и, захваљујући грађанима Србије који су веровали у посвећен рад, можемо који дан дуже да издржимо, али ћемо свакако бити изложени тешкој кризи. Ја очекујем продужетак кризе, имао сам разговоре са свима, очекујем продужетак и наставак ратног сукоба, и наставак тог ратног сукоба довешће не само до несташица нафте, већ имате несташице пластике, доводиће до нестанка различитих важних делова у најважнијим, стратешки важним индустријама широм света“, рекао је председник Вучић.
Додао је да ће бити проблема и у ланцу снабдевања, од аутомобилске до свих других индустрија, што ће погодити Србију, као и да ће недостатак ђубрива на светском тржишту довести до драстичног смањења производње хране, квантитативно, али и квалитативно.
„Ми смо по том питању од 2008. године део заједничког тржишта са Европом и надам се да нећемо бити приморани да зауставимо извоз наших пољопривредних производа. Уколико будемо приморани и уколико таква ситуација у свету буде, ми ћемо доносити мере у циљу заштите интереса грађана Србије. Грађани Србије имаће довољно и хлеба и млека и соли и шећера и уља и свега другог што је неопходно за живот, меса и рибе и свега другог што је важно. Гледаћемо да помогнемо до граница до којих можемо, а за све друго постараћемо се да наша земља и да наша деца и да наши људи имају довољно“, рекао је председник Вучић.
Додао је да то говори јер, како је рекао, види да сукоб неће да стане и да овог пута има информације да ће последице бити веома тешке за све у Европи, али и широм света.
„Ми ћемо се постарати да те последице буду за нијансу мање болне за нашу земљу него за друге, као што ће свака земља да се стара за себе и да гледа да заштити своје интересе“, рекао је председник Вучић.
После Ускрса разговор са Владом о припремама за кризу која захвата свет
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће одмах после Ускрса заказати састанак и позвати целу Владу и све службе како би разговарали о припремама за, како каже, најтежу кризу која захвата свет.
„Разговараћемо са онима који хоће да разговарају, али ћу наредних дана заказати састанак одмах после Васкрса. Позваћу целу Владу, све службе, да видимо колико смо припремљени за, вероватно, најтежу кризу у последњим деценијама која је овај део света захватила или која ће овај део света да захвати“, рекао је председник Вучић.
Председник је додао да има и добру вест, а то је да је инфлација 2,8 одсто.
Говорећи о изборима, председник Вучић је рекао да ће бити усвојене све препоруке које је тражио ОДИХР како би се повратило поверење у изборни процес.
„Све што су тражили усвојићемо. Ево, да имате право да потпишете и 10 листа, шта год хоћете, све ћемо да усвојимо, чак и оно што је нелогично. Зато што је наш циљ да у изборни процес постоји минимум поверења грађана. И није важно само поверење политичара. Политичари ће увек, они који никада неће да победе, увек да нађу разлог у неком другом зашто су изборе изгубили. Они који ће да победе наћи ће разлог у себи. У томе је разлика између победника и губитника“, рекао је председник Вучић.
Истакао је да у послу којим се баве мора да постоји озбиљност, као и да, уколико неко жели да се бави политиком и истраживањима, не треба да лаже ни друге ни себе.
Додао је да ће се консултације и дијалог наставити и са другим странкама, и мањим и већим.
Председник Србије Александар Вучић је додао да има и добру вест, а то је да је инфлација 2,8 одсто.
Говорећи о изборима, председник Вучић је рекао да ће бити усвојене све препоруке које је тражио ОДИХР како би се повратило поверење у изборни процес.
"Све што су тражили усвојићемо. Ево, да имате право да потпишете и 10 листа, шта год хоћете, све ћемо да усвојимо, чак и оно што је нелогично. Зато што је наш циљ да у изборни процес постоји минимум поверења грађана. И није важно само поверење политичара. Политичари ће увек, они који никада неће да победе, увек да нађу разлог у неком другом зашто су изборе изгубили. Они који ће да победе, наћи ће разлог у себи. У томе је разлика између победника и губитника", рекао је председник Вучић.
Истакао је да у послу којим се баве мора да постоји озбиљност и да, уколико неко жели да се бави политиком и истраживањима, не треба да лаже ни друге ни себе.
Додао је да ће се консултације и дијалог наставити и са другим странкама, и мањим и већим.
Извињавам се студентима због изјаве Братине, нико нема право да их убија
Председник Србије Александар Вучић упутио је данас извињење свим студентима и грађанима због изјаве министра информисања Бориса Братине, како је рекао, без обзира на то да ли је она извучена из контекста или није, и поручио да полиција, као ни било ко други, нема право да убија студенте.
"Ја први пут чујем ову изјаву господина Братине, и ако је то истина, ја се извињавам свим студентима у овој земљи. Извињавам се свим грађанима ове земље. Таква изјава не сме да постоји, ма како да је извучена из контекста или није. Јер ми смо 15 месеци издржали до убиства Милице Живковић, за које је јасно да нису одговорни државни органи или политички противници блокадера, издржали смо да не постоји ниједна жртва, да немамо ниједан трагичан догађај. У земљи у којој сам ја председник, нико неће да убија студенте", поручио је председник Вучић.
Председник је тако одговорио на питање новинара у Председништву како коментарише изјаву министра Братине на Дан студената да "у тренутку када млади схвате нешто на сасвим озбиљан начин, када је неко у стању да им прода анархистичку идеологију, знате, они нису свесни да та полиција има право да их бије и да убије".
Председник Вучић је истакао да су чак и они који су, неретко, само одговарали на нападе студената, платили велику цену, било затворским казнама, било финансијски.
"Председник сам у земљи у којој ћу сваки пут да заштитим живот сваког човека, сваког студента, и нико нема право да их убија, и неће полиција да их убија. Полиција је тамо ишла да истражи убиство, да ли је убиство или је самоубиство, прерано је да доносимо закључке. И нећу да вам говорим о томе ко преко којих адвоката врши притиске на породицу да се на одређен начин изјасни, а породица то не жели, јер хоћу да будем сасвим фер и да надлежним државним органима оставимо могућност да ураде свој посао у складу са законом, професионално, одговорно, онако како то и приличи", рекао је председник Вучић.
Поновио је своје, како је рекао, лично извињење свим студентима и свим људима у овој земљи, због неоправдиво лоше изјаве коју је министар Братина дао.
"Без обзира на то да ли је извучена из контекста или не. Јер ми смо 15 месеци издржали до убиства Милице Живковић, да се уздржим од исказивања емоција и од деловања у складу са емоцијама које имам после 15 месеци малтретирања, мучења и најтежих претњи које су изрицане мојој породици, посебно мојој деци. Је л' ви стварно мислите да је неки Шкоро или Бакић или неки од њих и физички јачи од мене, па да се плашим њих или, не знам кога, који хоће осиромашеним уранијумом да ми туширају дете", навео је председник Вучић.
Али, како је нагласио, морају да ћуте и не смеју ни да им одговоре на све то, ни он, нити Андреј и Данило Вучић.
"То је мој посао, и ако ја могу тога да се уздржим после свега тога, онда ни ви, министри и сви остали, не смете да се понашате на такав начин. То су наша деца, наше сестре, наша браћа, и кад их победимо и следећи пут, опет ћемо да им пружамо руку. И нешто ће и да науче да би могли и они да победе неки следећи пут", поручио је председник Вучић.
Не искључујем могућност летњих избора, водићемо се интересима државе и грађана
Председник Вучић изјавио је данас да не искључује могућност да се ванредни парламентарни избори одрже на лето и нагласио да ће се при доношењу одлуке о расписивању избора водити интересима државе и грађана.
"Ако будем видео да иде велика криза, свакако нема ништа од летњих избора, а ако видим да се склапа мир, не искључујем могућност да идемо и на летње изборе. Да будем сасвим прецизан, дакле државни интереси, интереси државе, интереси грађана изнад свега", рекао је председник Вучић, одговарајући на питање новинара да ли је Влада Србије након годину дана ближа реконструкцији или новим изборима.
Како је навео, до сада је разговарао са можда половином парламентарних странака у оквиру консултација, а одлуку о томе да ли ће се ићи на изборе и када неће донети на преčац.
"Прво да саслушам све, чујем све", рекао је председник Вучић и додао да очекује да разговори унутар највеће политичке странке у Србији – СНС буду веома тешки, деликатни и дуги.
Како је рекао, ти разговори неће трајати сат времена колико је то формални разговор код председника Републике, већ ће трајати данима и недељама.
"Постоје различита мишљења, различите школе унутар највеће политичке партије, што је и логично јер више има та странка него све друге странке заједно у Србији и већу подршку и веће поверење. Знам колика су ту превирања, различити ставови, различита мишљења и мораће они да се усагласе по том питању. И пре него што се усагласе, сигуран сам да ће желети да чују и мој став и моје мишљење, а мени је за то потребно и време и озбиљно промишљање", навео је председник Вучић.
Како је додао, при одлуци о расписивању избора руковођиће се пре свега интересима државе.
Блокадери обмањују себе, у овом тренутку нису ни близу да победе на изборима
Председник Вучић изјавио је данас да неки људи у Србији траже изборе не зато што мисле да могу да победе, већ да би могли да изведу некога на улицу и спроведу некакву нову револуцију.
"Хоћу грађанима да кажем да се то неће десити, баш као што сам вам рекао, подсетићу вас, уважени новинари, када сте ме питали за локалне изборе шта ће бити када схвате да су изгубили те изборе, рекао сам вам – неће бити ништа, ако се сећате. И, наравно, није било ништа. Тако ни у будућности неће бити ништа", рекао је председник Вучић у обраћању медијима у Председништву Србије.
Осврћући се на наводе студената у блокади да је СНС изгубила гласаче у последње четири године у апсолутном броју у односу на локалне изборе 2022. године, председник Вучић је истакао да студенти у блокади у овом тренутку нису ни близу победе на изборима и упитао их зашто обмањују себе таквим наводима, додајући да треба да погледају последња истраживања.
"Погледајте последња истраживања, па видите колико убедљиво губите. Што себе обмањујете, да бисте народ убедили да ви, у ствари, побеђујете? И све сам ово испричао због онога што треба да дође, а то је да они (блокадери) народу кажу да они свакако побеђују и да неко треба нешто негде да брани. У овом тренутку могуће је свашта у року од два месеца да се догоди или у року од шест месеци, али у овом тренутку нису ни близу да победе", рекао је председник Вучић.
Додао је да студенти у блокади треба да науче да поштују противника и истакао да он поштује политичке противнике и бори се за сваки глас.
Председник Вучић је навео примере локалних избора у Бору и Кладову, који демантују наводе студената у блокади.
"Саопштила је, мислим, Нова С, или Н1, немојте ме држати за реч, кажу – 'апсолутни пад СНС-а, студенти објавили тачан број бирача које је Вучић изгубио у претходне четири године'. Ја ћу вам само на два примера показати о каквим је лажовима реч, о како опаким лажовима и манипулаторима је реч, који не лажу за 1, 2, 3 или 5 одсто, већ лажу за 60 одсто", рекао је председник Вучић.
Он је, на основу званичних података изборних комисија, упоредио резултате локалних избора из 2022. и ове године.
"Само да видите чиме се све служе, јер нису у стању да објасне своје слабије резултате од очекиваних и да објасне изузетне резултате које је неко други постигао. Најглупље и најпогрешније је када себе заваравате и лажете бројевима", рекао је председник Вучић.
Осврћући се на наводе студената у блокади да је СНС у Бору освојио 2.208 гласова мање, односно да је пао са 14.724 гласа пре четири године на 12.516 гласова, председник Вучић је указао да листа "Александар Вучић – заједно можемо све" 2022. године није освојила 14.724, већ 8.794 гласа.
"Дакле, освојили смо 6.000 гласова мање од онога што су они рекли, упола мање, да бисмо сада добили, ако рачунате да је сам СНС, више од 50 одсто гласова више", нагласио је председник Вучић.
Он је додао да су студенти у блокади рачунали СНС и социјалисте заједно на изборима 2022. године, као и да су СНС-у додали гласове једне опозиционе листе, која је, како је навео, била најекстремнија опозициона листа, Микија Јаношевића.
"После шест месеци је прешао на другу страну, сада није ни излазио на изборе нити је био на било којој листи. Нису чак сабирали ни бабе и жабе, него су на најбезобразнији могући начин обмањивали јавност", рекао је председник Вучић.
Додао је да студенти у блокади нису рекли колико су мање гласова добили од онога што је био резултат опозиционих бирача пре четири године, а то је, како је навео, 2.000 гласова мање.
Председник Вучић је навео да је у Кладову 2022. године на локалним изборима учествовало пет листа и да је тада листа око СНС освојила 5.000 гласова, СПС 2.000 гласова, а опозициона листа Покрет за Кладово 3.293 гласа.
"Сада, 2026. година, у Кладову они добијају мање него што је тај Борислав Петровић добио, иако је излазност већа. Они добијају 2.970 гласова. Дакле, на већу излазност у Кладову добијају 300 гласова мање, а листа 'Александар Вучић' добија са 5.063 – 8.043 гласа", навео је председник Вучић.
Особа која је требало да оштети гасовод има војни чин у армији своје земље
Председник Вучић изјавио је данас да наши надлежни органи имају одређене трагове ко стоји иза покушаја да се оштети гасовод у близини Кањиже и да се неће излазити у јавност док не буду сигурни у закључке, али да може да каже да је особа која је требало то да изведе имала војни чин у армији своје земље.
"Знамо да је лице које је требало то да изведе, на крају, имало војни чин у армији своје земље, одакле је пребегло, између осталог и на територију Републике Србије", рекао је председник Вучић, одговарајући на питање новинара шта је до сада показала истрага.
Како је рекао, имамо одређене трагове, али о томе не говоримо зато што ти трагови могу да вас одведу на погрешно место.
"Са појединих регионалних телефона упућивани су позиви неким амбасадама у Србији, и да сада ми вама кажемо које су, ви бисте различите теорије завере извлачили. Не, ми то проучавамо, тиме се баве надлежни државни органи и нећемо да излазимо са закључцима док не будемо потпуно сигурни ко иза тога стоји", истакао је председник Вучић.
Додао је да се наши надлежни органи свакако баве тиме.
"Тражимо то и нећу вас ја о томе обавештавати, већ надлежни државни органи, иако је ово ствар о којој би требало да говоримо и председник Владе и ја, јер је од огромног значаја, а тиче се и уплива и војске чији сам врховни командант. Управо због ситуације у којој желимо да будемо потпуно објективни", навео је председник Вучић.
Да се то догодило, како је рекао, Србија Мађарској месецима не би могла да доставља гас.
"Никакву шансу не бисмо имали, а да је било близу нашег вентила, ни ми не бисмо могли најмање месец дана, а можда и дуже. Ја сам мислио да би трајало краће. Поносан сам на професионализам, одговорност, озбиљност и посвећеност наших људи. А знате, имате и у нашој земљи и у неким другим земљама људе који живе од лажи и који живе од своје политичке агенде, па нека наставе да верују у сопствене лажи, тим горе по чињенице. Ја ћу да се бавим чињеницама и да верујем у чињенице", нагласио је председник Вучић.
Председник је претходно рекао да је у близини гасовода у недељу код Кањиже пронађена велика количина експлозива разорне моћи.
"И то би било буквално снаге готово као да је Искандер погодио, да погоди такозвани БВС, део где је вентил. Не постоји могућност за спречавање великог пожара да се тако нешто догодило, и снажне, страшне експлозије", рекао је председник Вучић.
Истакао је да је Војнобезбедносна агенција обавила свој посао професионално, одговорно и озбиљно.
"Онима који су у свему томе пронашли информациони резонатор могу само да укажем на чињеницу да годину и по дана кризе на територији Србије војска никада ниједну реч није рекла. Никада се није мешала у домаће изборе, а камоли у неке стране. Они који кажу да је војска хтела, или да су наши надлежни органи хтели да се мешају у изборе у Мађарској, срам их било. И не интересују ме они споља. Наравно, најгори су били британски медији, они највише лажу", рекао је председник Вучић.
Председник је казао да британски медији воле по "дифолту" да лажу, као пропагандна средства, од Гардијана до других.
Како је рекао, ти медији прво слажу, па тек онда сагледавају колико су лагали.
Нагласио је да су ти медији увек морали да лажу још више, док се наша страна у таквим ситуацијама увек држала професионално, одговорно и без давања вишка информација.