- Вести
- Најновије
За нас је важно да проналазимо нова тржишта
- |
-
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да неће бити спаса за наше винарство ако не будемо 15 до 30 милиона боца годишње извозили у Кину и поручио да ће им држава помоћи у томе.
Извор: ТВ Пинк
"Зато што неће за друге бити простора. Просто морамо да обезбедимо што је могуће већи извоз у Кину и онда ће винарска индустрија моћи да опстане", рекао је председник Вучић у Ложионици током обиласка штандова пред свечано уручење решења у оквиру програма за подстицај развоја прерађивачких капацитета у области производње вина, пива и јаких алкохолних пића у 2025. години.
Вучић је рекао да производња вина у Европи полако пада и да Европљани све више секу винограде.
"Ми то не смемо да допустимо и морамо да помогнемо и хвала вам што поштујете то што је држава урадила и ми ћемо гледати да нађемо и додатне решења, зато што хоћемо да се такмичимо са светом и мислим да имамо вина, кажем вина пошто се у ракију не разумем и ако видим да све боље дизајнирају и све боље раде наше дестилерије, али имамо добар квалитет нашег вина", рекао је председник Вучић и додао су наша вина међу најбољима у региону.
Председник Вучић је приметио да је стаклара у Параћину почела да ради, али да покрива свега 20 одсто тржишта и да би требало да то износи око 80 одсто.
"Са флашама је проблем и оне се углавном увозе из Молдавије и Украјине јер су јефтиније, пошто је тамо цена радне снаге нижа. Сад је стаклара у Параћину кренула да ради и покрива око 20 одсто нашег тржишта. Ми бисмо волели да то буде 80 одсто тржишта, али цена је код нас много више. Цена радне снаге је код нас виша него у Молдавији и Украјини. Ми стално тражимо веће плате, али када те веће плате дамо, онда цена тог производа не може да буде ниска, зашто је цена тог производа који су ти људи стварали виша. Зато што и њихов рад учествује у стварању цене", рекао је Вучић.
Поручио је стаклари у Параћину да покушају, како је рекао, да барем за наше људе пронађу флаше за домаће тржиште по нижим ценама, да нам се не би исплатило да увозимо из Украјине и Молдавије.
Председник Вучић је додао да је за нижу цену флаша у стаклари потребно и да буде још нижа цена гаса.
"За производњу стакла сваког обичног дуваног стакла увек вам је потребна најнижа цена гаса. Тако да, ми имамо релативно добру цену гаса, али да знате, и Украјина и Молдавија су имали јефтинију и нижу цену гаса. А у овом тренутку је пре свега питање значајно ниже цене радне снаге", рекао је председник Вучић.
На питања која су још тржишта на које би вино могло да се извози, председник Вучић је одговорио да ту мора да се размисли о свим аспектима, чак и религијским.
"Не можете ви да извозите велики део или велике количине вина и алкохолних пића у муслиманске земље. Размислите о томе и када питање поставите, али да, просто неупоредиво је све са Кином. Не можемо ми да продамо аустријском купцу наш Грашац када он има своје вино, Грина фелтина. На пример, иако ја мислим да је Грашац бољи. Али то што ја мислим потребно је 30 или 40 година да се неко на то навикне или да промени своје навике. Дакле, просто постоје тржишта где можемо да идемо и тржишта где не можемо", навео је Вучић.
Истакао је да је немогуће ући и на француско тржиште и италијанско тржиште, који су поред САД, највећи произвођачи вина на свету.
"Они људи пију своја вина, и ако морају нешто од светских, онда ће до узму најбоља која долазе или француска, Италија, или из САД. То су три највећа произвођача, затим иду Шпанија, Немачка, Португал, Аргентина и Јужна Африка. Ми смо мали смо ми за тако нешто. И зато је за нас Кина од огромног значаја", нагласио је Вучић.
Председник је истакао да се добар део винограда, чак у Бордоу, у најелитнијим деловима за производњу вина у Француској, крчи и уништава зато што хоће да се чувају само оно што су њихова су њихова највећа вина.
"Нема рачуна, нема купаца више и са наметнутим царинама из Америке и са свим другим. Све теже и све већи проблем. Тако да за њих ми не повећавамо број засада, али их и не умањујемо. И то би требало се види како да урадимо, али је посао виноградара и винара тежак. Они морају да раде 10,11 месеци у винограду. Нема ту одмора, можете да одморите од 15. децембра до 20. јануара. Нема ту више одмора", истакао је Вучић.
Председник је обишао дестилерију из Сврљига која је максимално искористила средства од Министарства привреде, пет милиона динара бесповратних и 5 милиона кредитних средстава, по каматној стопи од свега 2,5 одсто.
На питање председника Вучића да ли налази тржиште за своје вино, власник винарије је рекао да се сналазе и да извозе углавном тамо где има наших гастарбајтера.
"Пре свега бивша СФРЈ, Немачка је као највише од неких западних земаља, нешто мало Аустрија. Нисмо још увек до Кине, оно чему смо причали раније, али хоћемо", рекао је власник винарије.
На страни сам младих, опозиција хтела да их искористи да дође на власт
Председник Вучић рекао је данас да су представници опозиције и бивше власти хтели да искористе студенте да би дошли на власт, а да их сада нападају и проглашавају "горим од Вучића", јер желе да се самостално боре на изборима наводећи и да је он на страни младих.
"Нисам радостан због њихових свађа и сукоба, зато што ће сада ти млади људи са доживљавају све оно кроз шта смо сви ми прошли због мржње оних који би да буду на власти, а не могу да буду", рекао је председник Вучић новинарима у Ложионици одговарајући на питање о томе како се дошло до тога да се они који су њега годинама вређали, нападали и критиковали сада међусобно сукобљавају, а да у првом плану више није бунт већ оптужбе и напади на студенте по друштвеним мрежама.
Подсетио је да је све почело општим одушевљењем недефинисаним покретом младих који је требало да, како је рекао, изроди долазак на власт оних који својим знањем и својом марљивошћу нису могли да се изборе за то.
"Они су желели у почетку да искористе младе људе, да их ти млади људи доведу на власт, оне који су били неспособни за то. А кад су се клинци сетили и рекли: Еј, можемо ми доћи на власт, да ми заузмемо те функције и да се ми боримо другачије од њих, онда су рекли: Не, не, сад сте ви гори од Вучића' и одједном су жестоко нападани, али не због тога што имају или немају става, већ зато што неће да ови други (опозиција) владају Србијом уместо њих", рекао је Вучић.
Додао је да је на страни младих људи и поручио да наставе да се боре.
"Сад се коначно баве политиком, прекинули су са оним празним и бесмисленим причама да не смете да радите кампање од врата до врата, да не смете да држите штандове... Сад се сви бавимо политиком и они су део политичке јавности и политичке реалности. Добродошли, то је права политика, то је демократија, али сад ће ови стари, који никада нису могли ништа озбиљније да ураде, да крену најжешћу кампању против њих и да свим расположивим средствима туку по њима", рекао је Вучић.
На констатацију да је многима звучало као иронија оно што је говорио да ће се десити међу блокадерима и да се испоставило као тачно, председник Вучић је рекао да су људи и када је говорио шта ће све да се изгради у Србији, причали да су то његове фантазмагорије, а да је новинарка Оливера Ковачевић изјавила да је "Београд на води" Вучићева фантазмагорија.
"Па погледајте колика и како је прелепа та фантазмагорија коју свако може да додирне, пипне, да у њој ужива и да је посвећује сваки дан. То су исто говорили за брзе пруге, ауто-путеве и за све друго", рекао је Вучић.
На опаску да је блокадере заболело то што је био у Новом Саду и да коментаришу да председник није смео да дозволи себи да ујутру дође у Нови Сад, Вучић је рекао да би, да је дошао увече, рекли да је то урадио под окриљем ноћи и да је у Петроварадину био у време ручка, око 13.00 часова, а да је за блокадере то јутро.
"Не могу да одговарам на таква питања, бавим се озбиљнијим стварима, а они својим односом према људима који раде и поштено зарађују свој хлеб, најбоље показују шта би радили да су на власти. Шта би тек радили да одем у посластичарницу да купим колаче, а у опозицији сам, а они су власт. Јел би стрељали власника посластичарнице?", упитао је председник Вучић.
У Минхену се састајем са највишим представницима ЕУ и кинеским министром
Председник Вучић изјавио је данас да ће у Минхену, где ће од 13. до 15. фебруара бити одржана Безбедносна конференција, имати састанке са највишим представницима Европске уније, као и са министром спољних послова Кине Ванг Јием и представницима великог броја компанија.
"У петак и суботу у Минхен долазе Американци и сви Европљани, бићу и ја тамо. Имаћу састанке са највишим представницима ЕУ, са министром спољних послова Кине, са много компанија, али и са другим учесницима", рекао је Вучић новинарима у Ложионици где је присуствовао свечаном уручењу решења у оквиру програма за подстицај развоја прерађивачких капацитета у области производње вина, пива и јаких алкохолних пића у 2025. години.
Председник Вучић је рекао да ће ићи и у Индију на велики Самит о вештачкој интелигенцији где би требало да се, између осталих, састане и са председником Француске Емануелом Макроном.
"Са Макроном ћу се састати или у Минхену или у Индији. Пре тога сам у Анкари са Ердоганом, у међувремену стиже и (Илхам) Алијев, одмах после тога идем у Казахстан. Тако да што би рекли ови наши противници, баш смо изоловани", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић уручио решења за подстицај развоја у области производње алкохолних пића
Председник Вучић свечано је данас уручио решења добитницима средстава по програму за подстицај развоја прерађивачких капацитета у области производње вина, пива и јаких алкохолних пића у 2025. години и најавио да ће кредитна средства за помоћ бити увећана са 10 на 20 милиона динара.
"Важно ми је да ова мера није једнократна, да се настави и да се увећају износи за улагање и подршку у опрему како бесповратна средства тако и најповољнија кредитна средства. Уместо до 10 милиона, сада ће ићи до 20 милиона, 10 милиона ће бити бесповратна средства, дакле око 90.000 евра и још 90.000 евра ћете моћи да добијете од државних структура Фонда за развој под најповољнијим условима, где вам је једна година грејс период, а каматна стопа 2,5 одсто годишње, што је апсолутно невероватно", поручио је председник Вучић.
Како је истакао, то су изузетни услови који треба даље да подстичу рад наших дестилерија, винарија и пивара, наводећи и да је Србија последњих година значајно напредовала и у броју и квалитету дестилерија и у броју и квалитету својих винарија.
"Улажемо и као држава много новца. Државе најбрже напредују и можете да видите ове модерне државе када им винска индустрија индустрија прави квантне скокове", рекао је Вучић на церемонији у Ложионици у Београду.
Председник је рекао и да је да је Србија успела да престигне многе земље у региону.
"Заостајали смо и за мањим земљама са простора бивше Југославије, данас смо далеко, далеко, далеко испред свих њих, буквално смо их, жаргонски речено, у производњи вина, производњи ракије, прогутали, појели и остали су нам као главни конкуренти још Мађарска, Словенија, наравно и стална конкуренција", рекао је Вучић на церемонији.
Рекао је да би волео да Србија има још више винограда, још више шљивика, али је поносан на чињеницу да највећи број ових људи производи и вина, а и ракије из својих засада.
"Свега 20 одсто није из њихових засада и надам се да ћемо и ту структуру у будућности моћи да мењамо", рекао је председник Вучић.
Сви могу добити подстицаје без обзира на политичко опредељење, нисмо као они
Председник Вучић изјавио је да сви који испуњавају услове могу да добију подстицаје државе без обзира на њихово политичко опредељење, што потврђују и данас додељена решења за подстицаје произвођачима вина, пива и јаких алкохолних пића и истакао да представници власти морају да поступају одговорно и да буду другачији од блокадера.
"Оно што је за мене важно, то је да вас замолим само једну ствар. Добио сам данас две поруке од људи које познајем и за које знам да су на другој политичкој страни. И рекли су ми, па ми јесмо и нисмо, можда смо погрешили, можда нисмо, али то је наше политичко опредељење, било пре годину дана, поднели смо захтев за субвенције државе, за државни новац, нисмо добили вероватно због тога. Ја само хоћу тим људима да поручим и вама у влади да поручим. Дакле, баш као што је рекао Вук Стефановић Караџић, немојте на нечије шиканирање, на нечије лоше жеље и на нечије претње да одговарате на исти начин. Односите се другачије према тим људима", истакао је Вучић у Ложионици.
Нагласио је да ако су ти људи по свим критеријумима заслужили да добију подршку државе, они морају да је добију.
"Ми морамо да будемо другачији од њих, онда ће и њих да буде срамота због онога што су радили пре годину дана. Дакле, сви ти људи, једнако као и ови људи и неки други људи и тако даље, иако знам да и овде има оних који су били против нас прошле године, дакле, то не сме да буде критеријум. Сви људи једнако морају да уђу у средства, те вас молим да имате у виду да тај критеријум буде објективан и потпуно професионалан - критеријум одговорности и озбиљности, без обзира на своје политичке опредељење, јер и вино и ракија припадају свима, као што Србија припада свима", нагласио је председник Вучић.
И ми који смо на власти, поручио је председник, морамо да покажемо да смо одговорнији, другачији и озбиљнији од оних који то нису били ни тада, а нису ни данас и неће никада ни бити.
Председник Вучић је поновио да ће држава помоћи произвођачима вина, пива и јаких алкохолних пића.
"Наше је да вам помогнемо, јер све што више производимо, биће све тежа конкуренција и овде у Србији и на Балкану, и боре се људи за свој простор", казао је председник Вучић и истакао да зато ми морамо да обезбедимо нова тржишта.
Нагласио је да ће зато држава да се постара да обезбеди што је могући већи извоз, пре свега у Народну Републику Кину.
"Ове године је 12 одсто царина а била је 30 одсто за вина, за ракију је седам одсто, а до 2033. ће за ракију бити нула одсто. Дакле, додатно ћете бити подстакнути за извоз на највеће или друго највеће тржиште на свету, а већ за две године винари, имаћете нула одсто царине, јер ту пада за по шест одсто на годишњем нивоу. Дакле, следеће године ће бити само шест одсто, а 2027. и 2028. ће бити нула одсто", навео је Вучић.
Поручио им је да покушају и преко Министарства привреде и преко Привредне коморе Србије, преко свих, да добију неко место у кинеским продавницама, а онда и за своју душу и за све нас овде у Србији направе по 2.000 до 5.000 боца.
"Поносан сам на нашу индустрију и ракије и вина, никада у тако кратком времену нисмо толико великих, толико значајних корака направили. Наш квалитет је све признатији свуда у свету и као што је већ речено, појављују се наша вина и у првим светским ресторанима. Не само у региону, већ и у свету", рекао је председник Вучић.