- Вести
- Најновије
Незапосленост младих на нивоу од 20,2 одсто
- |
-
Председник Републике Србије и члан Председништва Српске напредне странке Александар Вучић поручио је на трибини Српске напредне странке "Млади Србије, замке и шансе" да је за младе својствено да желе промене, али да њима не треба подилазити већ да они треба брже да сазревају и разумеју не лаку ситуацију у свету.
Извор: ТВ Пинк
"То није више тетошење и тепање. Еј, ви сте млади увек у праву. Тито, кад има проблем, он каже, студенти су у праву. Нити он зна шта су они тражили, а ни они баш нису знали тачно шта су тражили. Још се ту изучава шта су то они хтели 1968. године осим мало више марксизма него што је марксизма било, али потпуно свеједно. Дакле, суштина није баш у томе да вам само неко подилази", рекао је председник Вучић у разговору са младима на трибини која је организована у општини Стари град.
Председник Вучић рекао је да мисли да они морају много раније него што је то некада био случај да сазревају и разумеју ситуацију поготово у свету.
"Јер је ситуација у свету, ипак ситуација у земљи је много лакша него у моје време, како год ко тумачио. Што не значи да ће неумитно бити, све се промени", рекао је председник Вучић.
Незапосленост младих на нивоу од 20,2 одсто, све зависи од рада и знања
Председник Вучић изјавио је да је у нашој земљи незапосленост младих на нивоу 20,2 одсто, а да је била 53 одсто када је дошао на место председника Владе.
Председник Вучић рекао је одговарајући на питање младих у вези са примедбама да не могу да пронађу лако добар посао по завршетку школовања, да је укупна незапосленост 8,1 одсто.
Председник Вучић поручио је младима и да све зависи од њиховог рада и знања.
"Ми за много послова тражимо стране раднике", рекао је председник Вучић и навео да је са првим потпредседником Владе и министром финансија Синишом Малим обишао активна градилишта у Пожаревцу, Експу и другим и да на њима ради много Кинеза, Индијаца, Непалаца и Бангладештанаца.
Председник Вучић навео је да нема наших грађевинских радника више и указује да или их нема довољно или људи желе да раде лакше послове за већу плату.
"Ми имамо бржу стопу раста него други, боље се живи, мораће да се живи још боље", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да му је естонска председница пре неколико година, рекла да када се пређе просечна плата од 1.000 евра, тада људи почињу да се враћају.
"То је важно питање за нас, да тада људи смање трошкове, крену да размишљају о повратку у Србију", рекао је председник Вучић и додао да је у Бечу разговарао са нашим људима који имају хотел и друге бизнисе, а који полако почињу да размишљају о повратку у Србију.
Председник Вучић истиче да је срећан због тога, али да ће морати много тога да се још промени.
Председник Вучић саопштио је да је пре два дана Француска продавала обвезнице по истој цени као и Грчка и указао да то значи да је у ужасном стању.
Према његовим речима, у Немачкој се из разних компанија отпушта велики број људи, по више од 10.000, а у Француској је стање још и теже.
"И финансијски и на сваки други начин", рекао је председник Вучић и додао да је у Русији референтна каматна стопа њихове централне банке 21 одсто појашњавајући да то значи да не могу да добију кредит испод 30 одсто каматне стопе.
Председник Вучић рекао је и да је 69.000 младих који су прошли кроз систем дуалног образовања имало за 17 одсто већу почетну плату од оних који нису били део тог програма.
"Знам да то није тако леп посао, јер морате да радите и са чекићем, шрафцигером, клештима, када говоримо о средњошколцима који су завршили то", рекао је председник Вучић.
Према његовим речима, у државним установама је тренутно немогуће имати више од 70.000 динара уколико сте почетник, односно осим ако нису у питању високе позиције.
"Ја мислим да је наш највећи проблем што су људи увек говорили "дај ми да радим на наплатној рампи, дај ми да радим у општини, ту сам сигуран, ту ће увек место да постоји. Не могу они мене тако мало да плате, колико ја могу мало да радим, а опстајем толико година, а са стране ћу ја још нешто радити", објаснио је председник Вучић одговарајући на опаску младих да је државни посао најсигурнији.
Председник Вучић истакао је да је приватни сектор због своје разноврсности много боља опција за рад, али и због виших зарада.
"Молим вас за мало већи ангажман, да не тражите "умешено, обешено". Немојте да мислите да се ствари решавају лако. Никад се нису решавале лако нити ће. Све зависи од вашег рада и знања", поручио је председник Вучић младима.
Председник Вучић рекао је да је још као млади стипендиста схватио да се не треба без потребе задуживати.
"Зато сам доносио другачије одлуке касније да се никада не узимају кредити који нису неопходни, да се никада не задужујете преко мере и немојте да сметнете с ума, да смо као држава, много другачији и од највећег броја градова и општина у нашој земљи где се у великој мери наши људи понашају неодговорно. Троше паре из будућности, повећавају јавни дуг градова и општина, немарећи за то, јер неће они тада бити ту. Али наша држава се понашала другачије, потпуно другачије. Ми смо са 79 одсто јавног дуга у односу на БДП, када сам постао премијер, то спустили на 46,5 одсто", рекао је председник Вучић.
"И данас имамо дупло мању стопу јавног дуга у односу на БДП него што имају најразвијеније европске земље", нагласио је председник Вучић.
Немамо никакве везе са оним што се догодило на Ибру, на Косову и Метохији, то зна и Приштина
Председник Вучић изјавио је данас да Београд нема никакве везе са оним што се десило на северу Косова и Метохије када је оштећен канал Ибар-Лепенац и да то зна и Приштина.
Председник Вучић то је прокоментарисао током разговора са младима, говорећи им, посебно онима који се баве политиком, да никад не реагују под притиском.
"И још једну ствар да научите од мене, посебно ви који сте у политици. Никада, никада не подилазите улици. Никада. Невезано за данас, већ за сутра. Никада. Увек кад је у току хајка и харанга некога, склоните се и не учествујте у томе. Закључак доносите када то прође. Никада у страху не доносите одлуке. Никада под притиском не доносите одлуке. Шта мислите, што нисам пожурио јутрос у шест сати да кажем да Србија нема никакве везе са оним што се догодило на Ибар-Лепенац. Знате, ми смо то могли да урадимо и да им заокренемо реку горе, никакав тероризам нам није био потребан, што да се правдам било коме", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да они знају да то ми нисмо урадили.
"Што да се правдам, да јурим по светским медијима, да им се извињавам за нешто што нисам урадио, ако ће и овако и онако тумачити како хоће. Зато увек полако, на крају крајева, све ствари дођу на своје место. Само је важно да радите, да се борите и да верујете у себе, као и да постављате високо лествицу. Некако ће да ми прође сутрашњи дан, то је погрешно", указао је председник Вучић.
Србија не разматра опцију увођења евра као званичне валуте
Председник Вучић изјавио је да Србија не разматра могућност увођења евра као званичне валуте у случају приступања наше земље Европској унији.
Председник Вучић истакао је да је циљ да Народна банка Србије обезбеди стабилност и сигурност за грађане.
"Имамо курс који је изузетно стабилан. Ако бисмо узели евро, онда бисмо зависили од Европске централне банке, а онда губимо утицај на монетарну и фискалну политику. Нисам за то", рекао је председник Вучић на питање младих да ли Србија планира да уведе евро као званичну валуту приликом уласка у ЕУ.
Како је рекао, то су могле да ураде мале земље, попут Црне Горе, јер немају утицај на рад Европске централне банке.
"Што се нас тиче, мало је другачија ствар, ми смо много већи", рекао је председник Вучић.
Плашим се да клизимо ка сукобу невиђених размера
Председник Вучић изјавио је да се сукоб Русије и Украјине креће само у лошијем смеру те да се плаши да се иде ка сукобу невиђених размера.
Председник Вучић рекао је да се надао божићном примирју, али да од тога нема ништа.
"Много сам се томе надао. Сад ми је јасно да од тога нема ништа, а то би било 15 дана, после тога би тешко ко поново започињао ратне сукобе. Уздао сам се у то, али нема ништа од тога. То ће да иде само у горем, лошијем смеру и плашим се да клизимо ка сукобу досада невиђених размера", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је, одговарајући на питање члана омладинског Одбора СНС Савски венац које су то књиге посебно значајне за младе који се баве политиком, да је за њихов узраст добро да прочитају Кисинџерову дипломатију, а да он тренутно чита "Историју Украјине", као и руски поглед на однос према Украјини те да из тога схвата зашто је тај сукоб толико тежак.
"Много је занимљиво да се то прочита. Имате књига сад колико хоћете и где хоћете, па није лоше да видите зашто је тај сукоб толико дубок, толико тежак, између два братска народа", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, сада схвата зашто у Немачкој, Шведској и другим одговорним земљама су већ кренули да припремају склоништа.
"Ми нисмо довољно одговорни и даље, па је то морало да уследи на моју иницијативу, али људи зато што анализирају, користе се логиком гвоздених детерминизама и виде да нема ту једноставно краја. И виде да то само клизи ка још већем сукобу и морају да буду спремни за то. Нема ту филозофије. И ја сад видим да ће тешко бити", поручио је председник Вучић.
Како је рекао, читао је и књигу "Црни лабуд" те је зато и разумео како неки на трагедијама покушавају да граде своју политику и политичку будућност.
У том смислу, подсетио је на период вируса корона и истакао да смо у том периоду имали најнасилније демонстрације и то све због тога што је требало да се продужи карантин, а не зато што је недостајало респиратора, вакцина.
Гледаћемо да помогнемо младима да се што пре осамостале и купе свој стан
Председник Вучић рекао је да младима мора да се омогући да од својих примања могу да исплате некретнине и што пре се осамостале и замолио владу да проба да пронађе решење за овај проблем.
Председник Вучић рекао је да је велики проблем што млади људи до 32 године у урбаним срединама остају да живе са родитељима и да то мора да се промени, како би се раније осамосталили.
"Пробајте да нађете најбоље могуће решење. Посебно за наше урбане средине, али и за све средине у Србији. То мора бити доступно и човеку у Блацу, и човеку у Бабушници, али да буде доступно и људима у Београду и људима у Нишу, Крагујевцу", рекао је председник Вучић.
Говорећи о платама и незадовљству младих што нису више, председник Вучић рекао је да за три године можемо да очекујемо плату као у Италији, око 1.500 евра, али да ће нам и даље трошкови бити нижи него у Италији.
"Размишљате о томе колико држава има обавезу према вама, да имате и ви обавезу према својој држави. Све што урадите у овој земљи, све што направите у овој земљи, све што оставите, сваки хлеб који умесите, сваку књигу коју напишете, све што урадите у овој земљи, ви сте направили нешто и допринели напретку ове земље коју волите. Али морате да имате и ту врсту обавеза према својој земљи", додао је председник Вучић.
Младима је поручио и да раде на себи, да се усавршавају и да науче сами да решавају проблеме, а да ће држава да ради на томе да им омогући да се што пре осамостале.
"Гледајте да учите и гледајте да радите. Сваки проблем решавајте тиме што ћете да будете паметнији, тиме што ћете да будете мудрији, никако другачије. И себи постављајте високе циљеве", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је потребно улагати и у спорт, јер је то младима потребно и додао да је јутрос имао састанак са Пешићем и Човићем о изградњи кошаркашког центра.
"Имаћете у оквиру Експа Национални стадион. Поред тога мораћемо да обновимо Београдску арену. Дакле, ново време доноси нове стандарде. Ми ћемо да идемо у складу са тим. Али ви морате да пратите и све оно што се збива у свету, да разумете то, али да разумете и шта је то што се збива у земљи", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић осврнуо се и на то да поједине земље укидају рад недељом, па и уводе рад од куће и истиче да то трајно не може да донесе добит и раст БДП, и да то што ће ефикасније радити мање дана, утиче лошије на БДП.
Председник Вучић истакао је да млади морају да се укључе и раде од 14 или 15 година и да стичу радне навике, док старији људи поред рада морају да уче како би пратили токове развоја друштва.
Кристина Марашевић из Општинског одбора Савски венац, запослена у КЦС као доктор медицине, питала је шта може да се понуди младима који желе да се врате у Србију, а које интересује стамбено питање и усавршавање.
Председник Вучић рекао је да њима не може да се нуди нешто више него људима који су овде, али да за њих морамо да се боримо и покушамо да их вратимо због њиховог знања, стручности, енергије.
"Ако хоћете, и због онога због чега ме многи критикују и због веће фертилне базе за нашу земљу, пошто деце немамо. Због свега тога нам је важно да људе вратимо", рекао је председник Вучић.
Вршњачко и насиље над женама кривично санкционисати и морално осудити
Председник Вучић рекао је да се вршњачко насиље данас дешава много мање него раније, али да је од изузетног значаја да се ради на томе да се не дешава уопште и да се вршњачко као и насиље над женама мора кривично санкционисати и морално осудити.
Председник Вучић рекао је, на питање о вршњачком насиљу, да свакога потресе када чује за то.
"Свих тих инцидената је данас мање него раније, значајно мање него раније, осим што данас имамо друштвене мреже и медије који извештавају све, што је добро. Није важно што је утисак такав да је тога много више, ништа се данас не дешава што се није дешавало раније. Чак се дешава много мање, али ми морамо да радимо много више да би то престало да постоји", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић наводи да постоји врло оштро законодавство за таква дела и указује да за то, као и за насиље над женама, морају да постоје и жестока кривично-правна санкција и општа морална осуда целог друштва.
У том смислу, истиче да је ненормално велики број забележених забрана приласка женама током прошле године и наводи да тај број износи 32.000 што је готово један одсто мушке популације Србије.
"То је ненормално велики број. А можете да имате у виду да бар још три пута толико жена никада није пријавило то насиље јер неће зато што ју је тукао муж, брат, отац. Тај проблем је огроман и зато ми морамо да имамо осуду целог друштва. Дакле, мора да постоји кривично-правна санкција која је жестока и мора да постоји општа морална осуда целог друштва", навео је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да као друштво не смемо да дозволимо да то буде нормална ствар.
"То мора да буде апсолутно недозвољена и ненормална ствар. И кривично-правни прогон и морална осуда, морална санкција целог друштва", поручује и наглашава да је он за још строжије казне за та дела.
Наводећи да има и жена које имају забрану, председник Вучић рекао је да је од 32.000, 27.000 мушкараца.
Председник Вучић приметио је да има и жена "опасних као Ана Брнабић", која је у Скупштини показала да има више храбрости од њих десеторице.
Председник Вучић поручио је младима који се баве политиком да жене никада не гласају за лепе и згодне, већ за оне које им гарантују сигурност, стабилност, за оне које имају знање, за оне које им гарантују будућност за њих, њихове родитеље и њихову децу.