Морамо да улажемо много више у мир

Најновије
Извор: Танјуг

Председник Републике Србије Александар Вучић позвао је данас велике силе да обезбеде мир у свету, пре свега да реше конфликте у Украјини и на Блиском истоку, да би свет могао да се посвети борби против климатских промена.

Извор: Танјуг

 Говорећи на Самиту о климатским променама – ЦОП29 у организацији Уједињених нација, председник Вучић је рекао да постоји неколико предуслова да би се бавили проблемима климатских промена.

"Данас се никоме не допада реч мир, јер сви желе да поразе оног другог, желе да друга страна буде поражена. С друге стране морамо да улажемо много више у мир, иначе ћемо морати много више новца да инвестирамо у наоружање и муницију и оружје, као што то радимо данас, уместо да масовно улажемо у све инструменте за борбу против климатских промена", нагласио је председник Вучић.

Predsednik Srbije Aleksandar Vucic Moramo da ulazemo mnogo vise u mir
Извор: Танјуг

 Председник Вучић је додао да морамо да се бавимо сушом, поплавама, шумским пожарима, загађивањем ваздуха и воде и свиме осталим климатским проблемима, али да, пре тога, мора да се успостави мир.

"Због тога позивам све велике силе да реше проблеме, да решавају проблеме у Украјини, Блиском Истоку, свуда у свету. И онда ћемо моћи да решавамо све ове остале проблеме", нагласио је председник Вучић.

Председник Вучић је додао да, као што сви знају, велики и богати, како је рекао, као и увек, праве проблеме, а сиромашне земље и мале земље плаћају за то цену.

Због тога, како је председник Вучић рекао, сматра да је изузетно важно да се пронађу нови финансијски инструменти да би се помогло неразвијеним државама и земљама у развоју.

"Инструменте да пронађемо новац за улагање у нове технологије. Да ли ћемо моћи да подстакнемо Међународни монетарни фонд и Светску банку да много више помажу него раније? Како ћемо се бавити питањем односа између јавног дуга и БДП, јер се приближавамо стопи од 100 одсто и то на светском нивоу, а то ће значити пуно имајући у виду борбу против климатских промена", констатовао је председник Вучић.

Председник Вучић је још једном позвао велике и богате да помогну сиромашним земљама.

"На крају, наша баштина и наслеђе које остављамо омладини је да створимо праведно и одрживо друштво. И сва наша баштина мора бити одлучујућа акција са надом. Хајде да напустимо ову конференцију не само са обећањима, већ са плановима који ће обликовати нашу будућност. То кажем још једном враћајући се на предуслове који се морају испунити за борбу против климатских промена. А то су мир, мир, мир и више финансијских инструмената који ће бити доступни сиромашним земљама", поручио је председник Вучић.

За борбу против климатских промена прекинути сукобе и наћи начине финансирања

Председник Вучић рекао је у Бакуу где учествује на COP29 да постоје два услова за борбу против климатских промена, а то је да се прекине рат у Украјини и да се нађу нови начини финансирања, а да се земље не доводе у дужничко ропство.

Predsednik Srbije Aleksandar Vucic Moramo da ulazemo mnogo vise u mir
Извор: Принтскрин

 Председник Вучић новинарима је после обраћања на Конференцији УН о климатским променама рекао да у тренутним геополитичким околностима није могуће причати о том проблему, јер сви подижу потрошњу на различите начине - директно, индиректно, на одбрамбене индустрије и на оружје.

"Свет се креће на ивици амбиса, једни другима прете и само један да претера - ту је крај", упозорио је председник Вучић.

Председник Вучић додао је да не може да се сакрије страх и нервоза, наводећи да такав сценарио не би могао да се не одрази на нас.

Председник Вучић оценио је да се победом Доналда Трампа на америчким изборима појавио трачак наде, али да ће бити тешко да се по том питању нешто уради, јер то није једноставно.

Говорећи о енергетици, нафти и гасу, председник Вучић је рекао да је после победе Трампа дошло до пада цене нафте на светском тржишту, али је цена гаса, како је рекао, "отишла у небеса" - 485 долара за 1.000 кубних метара, док је за Србију та цена 325.

"Суштина мог говора је да расте јавни дуг у свету и биће око 100 одсто, на нивоу ЕУ, више од 90 одсто у односу на БДП. У Србији 46,4 одсто и у много бољем смо стању него свет и Европа, али су потребни нови инструменти финансирања, а да се то не одржава на јавни дуг и ММФ и Светска банка морају да нађу нове моделе финансирања. Ако не пронађу, сви ћемо бити у проблему", рекао је председник Вучић.

Predsednik Srbije Aleksandar Vucic Moramo da ulazemo mnogo vise u mir
Извор: Принтскрин

 Како је истакао, то захтева нова улагања и опрему.

Председник Вучић додао је да нико у свету не зна да одговори шта ће се учинити на пољу струје, јер ће за три до четири године САД престати да извози течни нафтни гас.

"Због тога што ће им требати због све веће потрошње, за потребе вештачке енергије и електричних пуњача. Онда ћемо да стојимо у реду, и сви који су забрањивали руски гас, стајаће испред Москве, стајаће и тражиће дајте нам гас назад. Морамо да решавамо проблеме што пре", истакао је председник Вучић.

Председник Вучић рекао је да је потрошња електричне енергије све већа, због чега се граде гасне електране.

"Ми до пре пар година нисмо ни размишљали о гасним електранама у Србији, јер су за нас скупе. Било нам је јефтиније да трошимо угаљ, а сада су гасне електране сада решење", рекао је председник Вучић.

Према његовим речима, у Србији се лети струја троши више него зими, те нема разлике у потреби за струјом.

Председник Вучић рекао је и да Србију очекују важне посете у наредном периоду и да у понедељак у дводневну посету стиже председник Казахстана Касим Жомарт Токајев.

Председник Вучић, који се раније данас у Бакуу састао са председником Белорусије Александром Лукашенком, рекао је да је Мешовити комитет Србије и Белорусије донео одлуку о даљем унапређењу економске сарадње и политичких односа две земље.

Желимо да Србија што више сарађује са Азербејџаном

Извор: ТВ Пинк

Председник Вучић изјавио је у Бакуу, где учествује на COP29, да је задивљен напретком Азербејџана и да би волео да Србија пронађе што више области у којима може да сарађује са том земљом.

"Био сам овде пре две године и то што су направили од своје земље је невероватно. Заиста бисмо волели да сарађујемо са Азербејџаном, да пронађемо више заједничких ствари у којима бисмо могли да сарађујемо", рекао је председник Вучић.

Указао је да Азербејџан постаје све важнији и да се, када је реч о тој земљи, говори о коридорима - путевима, железници, гасу.

Подсетио је да је јуче поподне разговарао са председником Азербејџана Алијевим о изградњи велике гасне електране у Србији, од које обе земље могу да имају користи.

"За нас је то веома важно. Гасни коридори ће бити интерконектори који ће прикупити гас и од тога производити струју", навео је председник Вучић.

На питање новинара да прокоментарише то што неке земље нису дошле на самит COP29 у Баку, председник Вучић је рекао да је то заиста важан самит и да морамо да разговарамо међусобно.

"Они нису у стању да реше најбитнији проблем у свету, а то је питање мира. Они нису могли да поврате мир у свету. Причамо о сукобу у Украјини, на Блиском истоку. Ово је заиста битан самит, ми морамо да разговарамо међусобно. Они су могли да имају хиљаде билатералних сусрета, али нису желели, нису превазишли своје билатералне проблеме. Мене заиста не занима зашто нису дошли. Ми смо дошли и пронашли смо многе добре ствари да радимо и пронашли смо шта ћемо да радимо", рекао је председник Вучић.

Важно да Тужилаштво што пре изађе са чињеницама и оптужним предлогом

Председник Вучић поновио је да захтева моралну и политичку одговорност представника власти за несрећу у Новом Саду и позвао тужилаштво да, ако је могуће, што пре изађе са чињеницама и оптужним предлогом за лица која сматрају одговорним за несрећу.

Председник Вучић нагласио је да као друштво морамо да покажемо одговорност.

"Када кажете да је највећи проблем употребна дозвола, а мост којим се једино можете похвалити, јер ништа друго нисте направили ма колико новца на томе узели, после осам година нема употребну дозволу и може да погине две, три пет хиљада, људи то говори колико сте необјективни и неозбиљни, и људи то виде и немојте да их плашите", рекао је председник Вучић.

На питање о изјави аналитичара Ђорђа Вукадиновића да је у "хистерији" због протеста након трагедије у Новом Саду, као и због литијума, председник Вучић је рекао да је то тачно таман као и Вукадиновићево истраживање, као и да неки људи живе у потпуно лажном свету.

"Видели сте и на вечери са Виктором Орбаном, не само да сам миран, него сам сувише миран, а то показује да имам неке друге страхове, који се не тичу наших унутрашњих, већ проблема на које не могу да утичем", рекао је председник Вучић.

Додао је и да је на протесту у Београду било мање људи него што је очекивао и да је срамота да опозиција тврди да је било десет петнаест хиљада.

На питање о изјави Драгана Ђиласа да Вучић и БИА наводно желе "да раскомадају опозицију и уведу нову у политички систем", председник Вучић је рекао да нису ништа разумели и да би он волео да остану што је могуће дуже и да би као члан СНС и као председник државе, волео да је неко одговорнији у опозицији.

Додао је да не могу да обмањују народ брутално и да се баве насиљем, а да причају да га је починио неко други и нагласио да људи то виде.

"Не можете да кажете да нисам запалио свећу, људи виде кад сам запалио свећу. Не можете да кажете није био на гробљу, није изразио саучешће, а био сам и изразио саучешће и људи то виде."

Како је рекао, не може да се за некадашњег градоначелника Новог Сада Борислава Новаковића каже да је борац против корупције, а био је, рекао је председник Вучић, осуђен за пљачку и да је поштен, а гласао је из Солуна као народни посланик.

"Не можете све да нападате и све да критикујете. Понашајте се озбиљно и одговорно. Разумите да немате против себе идиоте, већ имате искусне људе који знају свој посао и који су уредили државу, који су променили лице Србије и урадили стотине километара за разлику од вас који сте урадили нула километара пруге, ми смо урадили стотине километара."

Председник Вучић нагласио је и да литијум сада зависи само од тога да ли ћемо бити задовољни оним што ће компанија "Рио Тинто" да покаже како би заштитили становништво, али да је у политичком смислу та прича завршена.

"Само што ти људи то нису разумели. Само је питање наших стварних услова за Рио Тинто и нема велике филозофије", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић навео је да Србија мора наставити да ради и да се бори и да снажније и јаче иде напред, да не застаје за било ким, иако, како је рекао, нема ни нафту, ни гас, ни све друго.

Председник Вучић је рекао да ће 2025. година бити кључна за човечанство и да ниједна неће донети промене као наредна година.

"Ми морамо да се спремимо за 2025. годину и будемо спремни на негативна и на позитивна изненађења. И да добро анализирамо шта је то што нам је чинити у наредном периоду", рекао је председник Вучић.

Остале вести