- Вести
- Најновије
Србија је на европском путу
- |
-
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је после састанка са шефом Делегације ЕУ у Србији Емануелом Жиофреом, који му је предао Годишњи извештај ЕК о Србији за 2024. годину, да је Србија на европском путу и да може да испуни готово све критеријуме из Агенде раста и реформске агенде до 2027. године.
Извор: РТС 1
"Ми јесмо на европском путу, а ЕУ је наш највећи спољнотрговински партнер, и ми смо себи задали за циљ да до 2027. године испунимо све обавезе кроз Агенду раста и реформску агенду, без обзира на то хоћемо ли бити чланови или не. То да вам обећам, да ћемо да будемо чланови, не могу, не може нико да вам обећа, али да можемо да испунимо, готово све ове критеријуме - можемо", рекао је председник Вучић на конференцији за медије.
Председник Вучић истакао је да је важно и то да у нашој земљи морамо да говоримо на објективнији начин о питању ЕУ.
"Ово се сад не тиче Косова и не тиче се спољне политике, али увек нам је крива ЕУ", додао је председник Вучић.
Председник Вучић захвалио је Европској комисији на испорученом извештају и истакао да нема примедби по питању онога што је видео.
"Постоје ствари које су потпуно тачне, а које ми нисмо испунили, а тичу се усаглашавања наше спољне политике, пре свега, по питању увођења санкција Руској Федерацији, тичу се увођења виза према неким земљама, тичу се постојања в.д. стања у многим предузећима што већ годинама имамо као проблем и што морамо да исправимо, дакле морамо да идемо на конкурсе", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је и примедбу ЕУ на то што и даље нисмо чланица Светске трговинске организације.
"Јер једино овде постоји, из мени несватљивих разлога, лоби који не дозвољава да приступимо Светској трговинској организацији. Због тога што кажу да ћемо постати зависници од генетски модификоване хране. Па Мађарска која све чини да остане сачувана, ипак је донела прописе по којима је могла да приступи Светској трговинској организацији. Па верујем да ћемо у наредном периоду имати мало више и разума и рационалног приступа, и то ће бити важно на нашем, не само европском путу, већ рекао бих, учлањењу у једну од најважнијих светских организација", рекао је председник Вучић.
Разумели смо поруку ЕУ, прихватићемо препоруке ОДИХР-а
Председник Вучић рекао је да је Србија примила поруку ЕУ када су у питању изборна правила и да је влада спремна да изађе у сусрет препорукама ОДИХР-а, иако имамо различите погледе.
"Другачије видимо и неке друге ствари и поглед на изборе и нека правила, другачије видимо, јер се Србији поставља нешто што се не поставља нигде друго у свету, али и то смо разумели и покушаћемо да изађемо у сусрет и препорукама ОДИХР-а, али и онима који нису довољно добри и мисле да на власт не долазе не зато што их народ неће, него зато што недостају нека правила", рекао је председник Вучић.
Што се тиче медијских закона, председник Вучић рекао је да сутра истиче регуларан мандат РЕМ-а те да ће бити бирани нови чланови.
Говорећи о извештају, председник Вучић рекао је да има много ствари које могу да буду лако поправљене и да верује да ће и влада и парламент урадити све што треба.
Председник Вучић рекао је да не разуме зашто ништа није урађено у рибарству у последњих годину дана, као и по питању закона о винима.
Када је реч о закону о винима, председник Вучић наводи да би то Србији допринело на регионалном тржишту, јер су од Србије, како је рекао, само Мађарска и Словенија јаче по квалитету.
Председник Вучић напоменуо је да мора да се направи права легислатива и он ће подстаћи владу да се такве ствари ураде.
Председник Вучић истакао је да много тога мора да се уради и у образовању и наводи да се у Извештају ЕК подстиче дуално образовање.
"Морамо да урадимо све да бисмо били доступнији тржишту, морамо да усмеравамо људе на оно што је потребно на тржишту, морамо да образујемо младе за оно што ће бити потребно у будућности. Не може "завршио сам факултет па тражим посао", као што смо ми радили пре 20, 30 година, не него мора да се гледа шта се тражи и шта ће нам бити потребно", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић оценио је да се "уништава рударски факултет, а сада ће и грађевински јер је то потребно из политичких разлога", али је додао да неће више о томе да говори у присуству шефа Делегације ЕУ.
"Мислим да је веома важно да се види да наше учење и наше образовање су иза просека у извештајима ОЕЦД-а, иако смо најбољи у региону, али смо и даље испод просека, што говори да много морамо да радимо и да напредујемо, јер морамо много тога да мењамо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је и да је потребно да се убаци што је могуће више зелене агенде у образовни курикулум.
Према његовим речима, и даље сав новац који се троши на развој и истраживања је испод један одсто БДП иако расте све време.
"На хиљаду радника смо значајно повећавали тај проценат и сада смо, када је реч о истраживачима изнад ЕУ, међутим када причамо о читању, ми смо испод тог светског просека. Морамо то да променимо, то је суштински важно за нас, то није питање повећања плате, морамо да променимо приступ", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић наводи и да мора да се донесе нови закон о статистици, као и о трансакцијама, јер су рестриктивне око страних валута.
Такође, потребно је увести, како је рекао, неке елементе и законе о заштити узбуњивача.
"Око привреде је углавном добро. Имамо у судству и владавини права много тога да урадимо, посебно кашњења код одлука управних судова. Нисам баш најбоље разумео како да одвајамо МУП, у којим пословима од полиције, али ваљда стручни људи знају на шта се односи", рекао је председник Вучић.
Имамо различите погледе са ЕК, али сагласни да је дијалог са Приштином једино решење
Председник Вучић рекао је поводом годишњег извештаја Европске комисије да имамо другачије виђење по питању Косова и Метохије, али да је Београд сагласан да је дијалог једино решење које би довело до компромиса са Приштином.
"Имамо одређене разлике по питању виђења око Косова, али није то посебно прецизирано и истицано. При чему такође сматрамо да је дијалог једино решење како се може доћи до компромиса на било који начин и мислимо да је то веома важно за будућност ове земље", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да у Извештају има важних ствари које су постављене и тешких.
"Наравно другачије видимо ситуацију око Косова и одговорност око Бањске, али смо разумели примедбе Европске уније", рекао је председник Вучић.
Говорећи о другим питањима из Извештаја ЕК, председник Вучић изразио је уверење да Србија има највеће капацитете на Западном Балкану, али веће и од неких земаља ЕУ.
"Да будем сасвим поштен, неке од њих (земаља чланица ЕУ) данас не би могле да прођу два одсто критеријума, који се нама данас намећу, али кад сте члан клуба онда имате тај луксуз да не морате баш све да испуњавате, а кад нисте онда морате да испуните све", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да БДП Србије чини 50 одсто западнобалканског бруто домаћег производа, као и да њен извоз представља 55 одсто западнобалканског извоза.
Председник Вучић говорио је и о безвизном режиму, који Србија има са 16 земаља, а са којима Европска унија нема и да се од нас очекује да што је могуће више и тај безвизни режим усклађујемо са ЕУ.
"Такође, направили смо велики напредак у ГРЕКО препорукама, што је важно за борбу против корупције и организованог криминала", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић оценио је и да је јединствена унија плаћања важна, посебно за оне који шаљу дознаке из иностранства, јер ће моћи потпуно бесплатно да их шаљу у земљу и за све оне који их примају јер неће морати да чекају и "шверцују" новац преко границе.
"То је важно за наша предузећа која ће моћи да врше исплате на такав начин, што ће додатно да подигне и појача нашу пословну климу. Затим, зелени коридори за наше камионе, за нашу робу, то је од пресудног значаја за даље смањење операционалних трошкова наших компанија. Ми са Мађарима већ радимо на томе, али за то нам је потребна Хрватска, за то нам је потребна цела Европска унија, за то нам је потребно све ово о чему смо говорили", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да су то велике ствари за Србију, али да је пред њом још тежак пут.
Сигуран сам да ће надлежни органи установити ко је одговоран за трагедију у Новом Саду
Председник Вучић још једном је изразио саучешће породицама страдалих на железничкој станици у Новом Саду и истакао да је сигуран да ће надлежни органи установити ко је одговоран за ту трагедију.
"Сигуран сам да ће надлежни државни органи установити ко је одговоран кривично за трагедију која је задесила нашу земљу", нагласио је председник Вучић.
Жиофре: Србија потврдила да јој је чланство у ЕУ стратешки циљ, убрзати темпо реформи
Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре изјавио је да је Србија потврдила да је чланство у ЕУ њен стратешки циљ и истакао да је важно да се искористи тренутак да се убрза темпо реформи и интензивира заједнички рад ЕУ и Србије.
"Сада је више него икада чланство у ЕУ стратешка одлука", рекао је Жиофре.
Жиофре је истакао да је ЕК у извештају напоменула да су испуњени услови за отварање кластера 3 који се тиче конкурентности и инклузивног раста и да је сада на земљама чланицама ЕУ да донесу закључак да ли је постигнут укупан напредак како би Србија могла да отвори тај кластер.
Нагласио је да ће напредак у владавини права и нормализацији односа са Приштином одлучивати о укупном темпу преговора и отварању нових кластера.
Жиофре је навео да се у извештају констатује да је темпо реформи успорен, између осталог, и због ванредних парламентарних избора и техничке владе и нагласио да се очекује напредак у предстојећем периоду пошто, како је рекао, на видику нема нових избора.
Нагласио је да је тренутак да се појача ангажман на реформама и додао да ће ЕУ наставити да подржава Србију и кроз финансијска средства, наводећи да је Србија од ЕУ добила четири милијарде евра у виду бесповратних средстава у протеклих 10 година.
Када је реч о економским реформама, Жиофре је рекао да је констатовано да је постигнут напредак, као и у областима животне средине и регионалне политике.
"Србија сада треба да појача напредак у правосуђу и основним правима, а напредак у тим областима одредиће општи напредак", навео је Жиофре.
Истакао је да је позитивно оцењен известан напредак у оквиру поглавља 24 и управљању имиграционим токовима, поздравио потписивање статусног споразума са Фронтекс-ом и додао да се очекује додатно усклађивање по питању визне политике.
Жиофре је рекао да ЕУ поздравља сарадњу са Интерполом, Еурополом и са Агенцијом за борбу против трговине дрогама и организованог криминала.
"Када је реч о поглављу 23, констатовали смо известан напредак, као што је усвајање Стратегије за борбу против корупције. Такође, потребно је боље окружење за сарадњу са цивилним сектором који може да допринесе напретку у приступању", навео је Жиофре.
Када је реч о медијима, рекао је да се очекује да се усвојени закони спроведу и испуне препоруке ОДХИР-а када је реч о изборном процесу и навео да председница Народне скупштине Ана Брнабић предузима одговарајуће мере.
Када је реч о спољној безбедносној политици, истакао је да се очекује прогресивно усклађивање са мерама које је усвојила ЕУ и похвалио Србију за хуманитарну помоћ коју пружа Украјини и њено учествовање у мисијама.
Жиофре је истакао и важност Плана раста за Западни Балкан који, како је рекао, треба да помогне и убрза темпо реформи и проширење ЕУ.
"Пред нама је важан посао, а то је интегрисање Западног Балкана у јединствено тржиште и пре чланства, као што је рад на зеленим коридорима и јединственој зони за плаћање у еврима, како би грађани могли да осете благодети чланства и пре чланства", рекао је Жиофре.
Честитао је Влади Србије на усвајању Реформске агенде, наводећи да је и Европска комисија, након консултације са земљама чланицама, усвојила План раста за Западни Балкан који подразумева издвајање додатних шест милијарди евра, од којих ће 1,58 милијарди бити намењено Србији за спровођење реформи.
"Очекујемо прва авансна плаћања чим се споразуми о овом инструменту и финансијској помоћи ратификују", рекао је Жиофре.
Жиофре: Нова Европска комисија посвећена проширењу, тренутак да се убрзају реформе
Шеф Делегације Европске уније Емануеле Жиофре изјавио је да ће нова Европска комисија бити посвећена проширењу и истакао да је сада тренутак да се убрза темпо реформи у Србији.
Жиофре је рекао да су приступни преговори поново на врху агенде Европске комисије.
"Проширење није само политички циљ већ и геополитички императив ЕУ са ургенцијом да се прошири на Западни Балкан и друге земље", рекао је Жиофре.
Шеф Делегације ЕУ је рекао да је Србија потврдила да је чланство у ЕУ њен стратешки циљ и сходно томе је, како каже, важно да се на прави начин комуницира о процесу проширења.
Такође је указао да је ЕУ одавно главни економски партнер Србије и да је сада важан тренутак да се убрза темпо реформи и да се пошаље порука о стратешком партнерству.
"Чланство у ЕУ је сада више него икада стратешка одлука", рекао је Жиофре.
Жиофре је захвалио Вучићу што га је данас примио и што је имао прилику да му преда извештај, а поновио је изјаве саучешћа за жртве у Новом Саду.
"Наше саосећање према породицама", рекао је Жиофре.