Србија мора да иде напред

Најновије
Извор: Принтскрин

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да ће у петак у Београду бити потписан Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, као и писмо о намерама да се у Србији формира цео вредносни ланац.

Извор: РТС 1

Председник Вучић рекао је, за РТС 1, да ништа неће крити од грађана већ да ће све у вези са литијумом "фанфарама" да објављује.

Када је реч о најављеној посети немачког канцелара Олафа Шолца, али и потпредседника Европске комисије задуженог за енергетику, узимајући у обзир да је портпарол немачке владе рекао да иза посете стоји одрживо копање литијума у Србији, председник Вучић рекао је да нема шта да крије и да ће све у вези са тим са "фанфарама" да објављује.

"Није баш за фанфаре када не потписујете уговор, већ потписујете писмо о намерама и меморандум о разумевању, али је важно за нас. Дакле, у име Европске комисије потписаће уговор са представницима наше владе, потпредседник Европске комисије, Марош Шевчовић. Била би Урсула фон Дер Лајен, да није гласање баш сутра. Потписаће меморандум о разумевању, где ми не помињемо литијум, већ говоримо о свим минералима и о свему другом. Оно што се одвија на европском тлу, требало би да остане на европском тлу, што је чини ми се нешто потпуно нормално, морално, разумљиво за нас", рекао је председник Вучић.

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да ће у петак у Београду бити потписан Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, као и писмо о намерама да се у Србији формира цео вредносни ланац.
Извор: Принтскрин

Према његовим речима, ми сад имамо ту различите врсте минерала, метала, елемената који постоје у нашој земљи, али за које немамо развијену стратегију, немамо ни довољно знања, дакле, од молибдена до литијума, и за то нам је увек потребно све што Европска унија и њихови људи доносе својим знањима.

"Канцелар Шолц ће свакако доћи, они су заинтересовани за литијум. Доћи ће и представници Европске банке за обнову и развој, доћи ће представници "KFW-a", представници Италијанске развојне банке, доћи ће представници "Mercedes-Benzа". Тај други папир, који такође није уговор, већ је писмо о намерама јесте намера да у Србији формирамо цео вредносни ланац, оно што би помогло додатно индустријализацији или реиндустријализацији Србије, што би оставило огроман новац у Србији", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић напоменуо је да Србија неће дозволити извоз великих количина литијума.

"Могу сировине до 12-13 одсто и то је то. Све остало мора у Србији да се произведе. Хоћете да прихватите, да нам помогнете, али, наравно, предуслов за све то је заштита животне средине. Они су лагали да је то реч о површинским коповима, да је реч о замућеним рекама. То се неће догодити, не доноси се никаква одлука сутра ни о ископавању, ни о копању, ни о експлоатацији. То је дугачак процес", истакао је председник Вучић.

Председник Вучић рекао је да тек када се уверимо да је све чисто, да тиме нећемо угрозити останак и опстанак наших људи, онда у то можемо да кренемо и да то искористимо као страшну предност, као квантни, огромни скок напред за нашу земљу.

На питање да ли ће уважити и мишљење оних који су против копања литијума, председник Вучић рекао је да су спремни да разговарају и са политичарима и са стручњацима, али упитао и са којим политичарима, да ли са онима који су, како је рекао, против свега и против фонтане на Славији и против Београда на води и против пруге Београд-Нови Сад.

"Ништа се у Србији не би изградило и урадило никада. Кажите ми једну идеју за коју су били. Нису никада били ни за једну идеју. Ни за шта никада нису били. Увек су против свега. Једино што знају то је да буду против свега. И увек ће да буду против свега. А Србија мора да иде напред", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић подсетио је да кад су почели да граде Београд на води било је свега 27 одсто подршке људи у Београду за тај пројекат, сад је на 79 одсто.

"Када су људи видели колико смо бринули, водили рачуна и изградили нешто прелепо за наш град, за нашу земљу, за нашу економију, запослили наша грађевинска предузећа, наше грађевинске раднике. Овде ћемо запослити људе који ће да имају минималне плате од по хиљаду евра. Дакле, људи који ће да живе од тога", рекао је председник Вучић.

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да ће у петак у Београду бити потписан Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, као и писмо о намерама да се у Србији формира цео вредносни ланац.
Извор: Принтскрин

Председник Вучић најавио је изградњу пет до десет нових хотела у Лозници.

"Процветаће тај град. Процветаће нам буквално цела Србија. Имаћемо допринос од 3,5 до 16 одсто у зависности за наш БДП. Толико ће нам расти плате и пензије сваке године", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић поновио је да се неће радити ништа без потврде да је са пројектом све апсолутно чисто и да се од грађана ништа неће крити.

Председник Вучић рекао је и да ће у Београд ићи раније да би сутра увече сачекао канцелара Шолца.

Верујем да ћемо утаначити скору посету Макрона Србији

Председник Вучић рекао је да ће се током самита Европске политичке заједнице у Лондону састати са председником Француске Емануелом Макроном и изразио уверење да ће бити договрена скора посета Макрона Србији.

"Претпостављам да ће бити још билатералних састанака, имаћемо панеле, добра прилика да се разговара о свему и верујем да ћемо утаначити скору посету председника Макрона Србији", рекао је председник Вучић и потврдио да ће се састати и са холандским премијером Диком Схофом.

Председник Вучић најавио је да ће бити на централном самиту и на панелима, на којима, како је рекао, обично дође до свађа, трвења и свега другог, а много мање на централним скуповима где ће говорити британски премијер Кир Стармер и сасвим извесно Володимир Зеленски и још двоје или троје лидера ЕУ.

"Биће занимљиво зато што сутра ће по први пут бити одржан самит Европске политичке заједнице, а да Урсула фон Дер Лајен неће бити ту, претпоставља се. Ако буде ту, сви ће пратити с пажњом оно што се збива у Европском парламенту, јер око 12 сати би требало да се одлучи о будућем шефу Европске комисије", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић рекао је и да што се Србије тиче, не очекује много закључака и да му се чини да су сви у Европи у некој врсти "ратног мода" и расположења.

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да ће у петак у Београду бити потписан Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, као и писмо о намерама да се у Србији формира цео вредносни ланац.
Извор: Принтскрин

"За нас је важно да имамо добре односе са Европом, да гурамо даље, да економски развијамо нашу земљу, да видимо можемо ли да напредујемо на европском путу, а све ово друго, да се измакнемо што је више могуће", поручио је председник Вучић.

На питање што ће на скупу осим Грузије, Србија бити једина која није увела санкције Русији и да ли очекује притиске да промени став, председник Вучић рекао је да ће Србија бити под највећом пажњом.

"Јасно је да ће мој колега, а сад ћемо видети да ли ће доћи председница Грузије Саломе Зурабишвили, која је против такве политике или ће доћи премијер који је за овакву политику, односно против увођења санкција. Свакако вам је јасно да ће Србија бити под највећом пажњом. Ми смо у срцу, у центру Европе, Грузија је мало даље, тако да свакако ће бити речи о томе и немам никакве сумње да ће Русија и Украјина бити главне теме", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић истакао је да Европска политичка заједница није била лоша идеја зато што она служи да не би се дало много онима који су на европском путу, али да им се ипак пружи прилика да једном у шест месеци говоре пред представницима Европске уније и да могу да искажу шта је то што мисле.

"Не мислим да је то лоше, мислим да је све то океј, али нема великих резултата, нити ће их бити. Ако ви водите у овом тренутку кампању против Виктора Орбана зато што је са неким разговарао, где је смисао свега? Шта очекујете од Србије? Да се придружи таквим критикама? Па нећемо. Од тога да се заклињемо на верност, да ћемо не знам шта да урадимо против Кине. Не пада ми напамет. Не зато што не припадамо ту. Да, припадамо ту, само што имамо свој мозак и рационално размишљамо и озбиљно промишљамо", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић додао је и да ће тешко стићи на пријем код краља Чарлса.

"Веома ми је жао што и прошли пут због свих проблема које смо имали у Београду око двоструког масовног убиства нисмо могли да присуствујемо, јер смо морали да се вратимо у Београд мало раније", објаснио је председник Вучић.

Остале вести