- Вести
- Најновије
Важно да спроводимо реформе и привлачимо инвеститоре
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да је за Републику Србију важно да спроводи реформе и привуче инвеститоре и указао да, када је реч о економији у свету, највећи страх изазива геополитичка ситуација.
Извор: РТС 1
Председник Вучић је у Давосу, где учествује на Светском економском форуму, рекао да ће бити проблема у даљем привлачењу инвеститора, али да се нада да ће то бити надомештено из Азије.
"За нас је важно како ћемо успети да спроводимо реформе и да привлачимо инвеститоре, а ту ће бити проблема. Све мање људи иде негде друго да инвестира, зато што сви имају домаће проблеме, имају проблеме и са домаћом тражњом и са домаћом радном снагом и са свим другим. Онда се то прелива и на добављача и ту ми можемо да имамо мука, посебно у аутоиндустрији. То су велики страхови, али се надам да ћемо другим алтернативним изворима, пре свега из Азије, успети да то све надоместимо и надокнадимо", рекао је председник Вучић за РТС.
Одговарајући на питање колико је реалан циљ који је Република Србија поставила да у овој години постигне раст од 4,2 одсто, председник Вучић је навео да се процене раста Светске банке и ММФ крећу између 2,7 и 3,3 одсто на светском нивоу, те да би се Република Србија кретала значајно испред светског нивоа.
Председник Вучић је додао да су процене за Европу на нивоу 1,3 максимално, што значи да би се Република Србија кретала готово 3,5 пута брже него земље ЕУ.
"То би била изузетна вест за све наше грађане, уколико то успемо да проведемо у дело", навео је председник Вучић.
Истакао је да ће опет Азија и Африка да носе највећи део терета на себи што се тиче позитивног раста, а да ће Европа и САД нешто спорије да расту.
Покушаћемо што пре да ступимо у контакт са највишим званичницима САД
Председник Вучић изјавио је данас у Давосу да су САД сила број један у свету и да ћемо као земља покушати да ступимо у контакт са највишим званичницима САД, али и са републиканцима у најкраћем могућем року како бисмо пробали да направимо сарадњу по различитим питањима и видимо шта можемо да урадимо по питању санкција НИС-у.
Истакао је да ћемо гледати да разговарамо и ангажујемо најбоље адвокатске куће које су најближе републиканцима и које могу да нам помогну у стварању тих контаката.
"Да видимо шта је то што Руси могу у разговорима са Американцима, па да видимо како ћемо даље. У сваком случају, за људе најважније је да знају да ће нафте, да ће дизела, да ће бензина, свих деривата бити довољно", поручио је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао за РТС да је уверен да нови председник САД Доналд Трамп може много тога да промени, али да упркос томе све америчке санкције, па и оне за НИС, не могу одмах да буду укинуте.
Додао је да је важно то да се оснива Канцеларија за ефикасно управљање којом ће да руководи Илон Маск, а која је страшно важна због тога што "они који су вршљали по свету тим новцем би могли да остану без својих фондова".
"И то би био огроман допринос слободарским земљама и тиме би Америка постала неупоредиво популарнија у свету, посебно на глобалном југу него што је то случај данас. Што се тиче Србије и Америке, САД је сила број један у свету и даље, иако се Кина приближава, али је јасно која је сила број један. Ми морамо да, као мала земља, се трудимо да имамо што је могуће боље односе", навео је председник Вучић.
Рекао је да нема превелика очекивања, али да има наду да ће свеукупном променом односа у свету да се поправи и побољша ситуација и по Србију.
"И наравно, уколико би председник Трамп допринео смиривању ситуације у Украјини, то би значило све. И у Србији свакоме, али рекао бих и у читавој Европи и добром делу света", рекао је председник Вучић.
На питање да прокоментарише то што је један од економских новинара британског листа Економист рекао да Трамп ипак не би ишао на даље пооштравање санкција када је у питању руска нафта јер би то директно утицало на берзе и на инфлацију и да ли онда очекује да се промени и одлука о санкцијама НИС-у, рекао је да је сигуран да тиме неће да се бави Доналд Трамп, него неко од његових сарадника.
"Не могу све санкције одмах и на тај начин да буду укинуте, али свакако да они могу много тога да промене. Он данас има разговоре са представницима републиканаца у Сенату и Представничком дому. Дакле, они имају већину у оба дома. Он то може да промени. Није тако једноставно као што изгледа, али може да промени. Тако да ступићемо у контакт са њима и разговараћемо", навео је председник Вучић.
Према његовим речима, цене нафте су се стабилизовале и почеле у последња два дана да падају на светском тржишту, што је значајно и за нас јер смо три недеље заредом имали повећање цене нафте и нафтних деривата.
"Верујем да ћемо у петак моћи или бити у прилици, ако се нешто драстично не догоди у наредна два дана, да идемо на смањење и да наши људи и то осете у Србији", навео је председник Вучић.
Представићемо план и програм за Србију, али и нове људе
Председник Вучић изјавио је данас да ће у оквиру стварања новог покрета и скупова који ће бити организовани бити представљен план и програм за Србију, али и нови људи.
"Ово је много шире, људи увек мисле да је неки тактички одговор, да хоће неко нешто због избора, не. Ја сам позвао људе да из централног дела Србије, Поморавља, Шумадије, Расинског и Браничевског округа, ко има времена да дође у Јагодину, у петак у 17 сати, јер ће чути многе паметне људе које до сада нису имали прилике да се виде и чују", рекао је председник Вучић у Давосу за РТС.
Председник Вучић је истакао да то не значи да ће се неко одрицати успешних и добрих људи који сада раде у Влади или који не раде, а за које људи знају да су успешни.
"Али ћемо свакако покушати да представимо неке нове људе који нису ни на који начин упрљени, који нису били у политици или су били много мање у политици, а који желе да покажу да Србија може и успешније и боље, али да пре свега представимо план и програм", нагласио је председник Вучић.
Поручио је да оно у чему морају да се разликују јесте то да њихов план и програм не сме да буде мржња према неком другом.
"Не сме да буду увреде према неком другом, већ мора да буде тачно оно што Србија мора да учини да би наставила да расте најбрже у Европи, као што очекујемо да ће ове године да буде најбржа растућа економија, да бисмо могли да повећамо плате и пензије и до краја 2027, почетка 2028. стигнемо до тих просечних 1.400 евра. Да морамо да направимо и када стигнемо до 2.000 евра просечне плате", навео је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да морамо да радимо више, да се боримо и добро сагледамо шта је то што се у свету збива.
"И много тешких реформи да спроведемо на нивоу образовања, на нивоу здравства, на нивоу много других ствари које морамо да донесемо", поручио је председник Вучић.
Нема репрезентативних синдиката који позивају на штрајк
Председник Вучић изјавио је данас да су сва четири репрезентативна синдиката у просвети постигли договор са Владом и да нема репрезентативних синдиката који позивају на штрајк.
"Врло су тешки разговори били, дуго су трајали, много смо ту штрајкова и проблема имали. Испуњено је све што је тражено, људи су добили 31 посто повећање кумулативно у 13 месеци. То никада нигде није било и ако рачунате стопу инфлације од 4, нешто процената, то ће бити у реалном износу највеће повећање плата које су икада имали просветни радници у Србији. Ти људи су, дакле, синдикални представници за њих више него добар посао обавили", рекао је председник Вучић за РТС у Давосу, где учествује на Светском економском форуму.
Председник Вучић је навео да постоје они који су нерепрезентативни синдикати, који чак нису ни наставници, ни професори, већ васпитачи који их воде и које не интересују разговори, наводећи да је реч о политичким активистима.
Навео је да је данас огромна већина школа радила, преко 84 или 85 посто је имало потпуно редовну наставу, и да је од 1.773 школе у Србији у 98 била потпуно обустава рада.
Председник Вучић је рекао да просветари знају да је обустава рада противзаконита, а то значи да не могу да очекују подршку државе.
"Видим да су људи у Влади били врло задовољни процентом. Ја нисам срећан, све док имамо и једно дете које не иде на наставу, које не учи", рекао је председник Вучић.
Истакао је да сви морају да воде рачуна о деци, а деци је место у школи, да уче и стичу знање.
Председник Вучић је додао да ће се смањивати број школа у којима је настава обустављена, наводећи да ће се "решити и то", али да нам је ово само показало огроман степен неодговорности мањег дела просветних радника.
"Таква је ситуација у друштву када сте под притиском и под сталним тезијама, које изазивају групе за притисак у Србији, појединих медија, појединих политичких организација и тако даље", навео је председник Вучић.
На европском смо путу, али због инвестиција треба да се окренемо и ка Азији
Председник Вучић рекао је вечерас у Давосу, где учествује на Светском економском форуму, да је Србија на европском путу, али да треба да се окрене у великој мери и ка Азији јер ће одатле углавном долазити инвестиције у наредном периоду.
"Налазимо се на европском путу и важно је за нашу земљу да убрзамо реформе, владавину права и друго, али сви траже излаз из економске ситуације што је могуће више у Азији и Африци, посебно у азијским земљама, тако да и ми морамо да се окренемо на ту страну", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао за РТС да зато "треба да правимо тимове, добро сагледамо наш пут до 2032. године и брзо да радимо на томе да највише времена проводимо у Азији".
Нагласио је да Србија мора да се што више концентрише на Кину, као и на Јужну Кореју.
"Али тамо су сада политичка трвења, иако је то једна одлична земља, а треба и да се концентришемо и на Јапан, па да видимо шта је то што можемо да донесемо у нашу земљу", навео је председник Вучић.
С тим у вези споменуо је да је данас у Давосу Урсула фон дер Лајен у сличном тону говорила о томе шта ће бити европска политика.
"Прва посета Европске комисије биће Индији, где ће Европљани да разговарају са Модијем и најмногољуднијом земљом света, али наглашено јасно и данас да ће се градити бољи односи и са Кином", нагласио је председник Вучић.
Додао је и да је немачки канцелар Олаф Шолц рекао да, уз Индију, треба градити односе са Индонезијом, Малезијом и другим земљама у том региону, што значи да ће многи тражити решење у Азији.
Део европских земаља снажно лобира против Србије, а у корист Приштине
Председник Вучић изјавио је вечерас у Давосу да, након разговора са одлазећим специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, његова забринутост због европске политике према КиМ није умањена, и најавио да ће Београд интензивирати разговоре са Вашингтоном када је реч о дијалогу Београда и Приштине.
Председник Вучић је то рекао у Давосу за РТС одговарајући на питање да ли му је Лајчак на састанку рекао нешто што би можда умањило његове бриге или нешто што их је повећало.
"Дакле, они у Европи ће ускоро поновно да крену са идејама као покушали смо оштро са Куртијем, е сад да му дамо, да му учинимо нешто, па ће чинити око Савета Европе и око многих других ствари", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је додао да све то предводи део земаља који страховито снажно лобира како против Србије, тако и у корист Приштине.
"Увек ћете видети исти скуп земаља, то ће бити део балтичких и скандинавских земаља, Холандија, Бугарска, Хрватска. Дакле, увек исти скуп земаља", рекао је председник Вучић.
Додао је да иза тога увек стоји и једна велика европска сила која се, како је рекао, прави наивна и невина, као да то све не зна и не разуме о чему се ради.
"Ми се уздамо ту у снагу америчке аргументације", рекао је председник Вучић и додао да ћемо разговарати са Американцима.
На питање да ли очекује да би се нешто могло променити јер до сада није било директних санкција Приштини, навео је да Србија не тражи санкције већ фер понашање према српском народу и поштовање пре свега.
"Морате да вратите регионалну полицију, морате да вратите одлуку о Заједници српских општина, када се то заврши можемо да разговарамо о другим стварима", истакао је председник Вучић.
На питање о Лајчаковом наследнику, рекао је да је од именовања Лајчаковог наследника много важније како ће се понашати свеукупно Квинта, односно Американци и Европљани, и да зато треба сачекати.
Председник Вучић је, на констатацију да је непромењена подршка Кине територијалном интегритету Србије, што му је данас потврдио први потпредседник Владе НР Кине током састанка у Давосу, нагласио да је сада та подршка још јаснија.