Јеврејски народ ћу увек сматрати правим пријатељем Срба

Најновије
Извор: Танјуг

Председник Републике Србије Александар Вучић први пут је једном међународном листу открио своју личну причу о томе како је његов деда убијен током Холокауста.

Председник Републике Србије Александар Вучић први пут је једном међународном листу открио своју личну причу о томе како је његов деда убијен током Холокауста.

За Јерусалим пост председник Вучић је рекао да се осећа као да је овај део историје скоро закопан и да се о њему не разговара.

"Нацисти су бомбардовали Београд, али су ушли у Загреб и дочекао их је народ и формирали су нову државу, нову нацистичку марионетску државу, Независну Државу Хрватску, која је обухватала целу Босну и Херцеговину и велике делове данашње Србије. Главни задатак им је био да истребе све Србе", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је наставио: "Мој отац је рођен овде у Србији јер су му Хрвати убили оца", рекао је болно.

Председник Вучић је рекао да се још увек не зна где је тачно убијен његов деда.

"Постоје неки спискови који говоре да је убијен у логору Јасеновац (у Хрватској), али други (документи) говоре да је убијен на другом месту. У сваком случају, убиле су га усташке снаге", рекао је председник Вучић.

Усташе су биле хрватска фашистичка организација, формално позната као Хрватски револуционарни покрет. Њени чланови су током Холокауста убили стотине хиљада Јевреја, Срба и Рома.

Вучићева бака, и још неколико ухапшених у Босни, отерани су са свог прага и стигли су као избеглице у Србију, али је заједно са његовим дедом убијено 25 људи.

"Она је родила мог оца три, четири месеца касније“, присећа се председник Вучић породичне историје и додаје да је "било рођака који су страдали у Другом светском рату. Али као да сви то желе да забораве."

Осим тога, председник Вучић тврди да су 1992. године (Хрвати) спалили свих седам Вучићевих кућа, месну цркву и све остало на овом босанском подручју где је живела његова породица. Председник Вучић је рекао да се осећа као да је овај део историје скоро закопан и да се о њему не разговара.

"Мене (Хрвати) не воле јер сам сведок нечег другачијег што су желели да покажу свету. "Вучић у агресији на Хрватску и наставља са тим наративом'", поново је цитирао оно што су о њему рекли хрватски званичници.

"Ако си Вучић, онда тај није фин момак", наставио је као да је Хрват.

Посета Хрватској

Како је у јулу објављено, председник Вучић је затражио да приватно посети Хрватску и ода почаст свом деди који је убијен у логору Јасеновац. Ипак, хрватски министар спољних послова Гордан Грлић-Радман одговорио је на медијске натписе о овој планираној посети и рекао да је "председник једне земље заштићена особа и да је за такав долазак потребно учешће хрватских власти", пренели су хрватски медији.

"Три пута сам тражио од хрватских власти да ми дозволе посету логору Јасеновац“, рекао је председник Вучић. Он је објаснио да је Јасеновац "један од најсмртоноснијих логора у Европи".

"Срби су се увек осећали веома блиским Јеврејима и ми волимо Јевреје. Немамо никаквих (антисемитских) покрета, немамо графита, ништа. То се никада није догодило (антисемитизам)", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је објаснио да постоје различите процене о броју убијених у Јасеновцу.

"Хрватски политички лидери, историчари и аналитичари увек су процењивали да је убијено на десетине хиљада. Али ми Срби то никада нисмо прихватили“, отворено је рекао председник Вучић и поделио да у Србији историчари процењују "на стотине хиљада људи који су убијени у логору Јасеновац".

Искривљавање историје

"Можете ли да замислите да неко каже да је убијено само десетине хиљада људи, као да се ништа није догодило?", рекао је председник Вучић.

"Само сам хтео да посетим Јасеновац", наставио је. Два пута сам питао кабинет (хрватског) премијера пре него што смо најавили трећу посету“, рекао је председник Вучић и додао да су Хрвати одговорили да "није право време (за посету)".

Председник Вучић је реторички упитао "Како то није право време? Да се ​​одморим? Није ништа више од тога".

Према речима председника Вучића, "право питање" са ускраћивањем његове посете Меморијалу холокауста је то што би "многи људи и многе земље желеле да избришу све што се десило у Другом светском рату".

"А ви, јеврејски народ, сте светионик за све остале који су страдали током рата. Видимо како сте се борили и како се још борите за истину. Ми нисмо у могућности да то урадимо на исти начин као ви. Али не можемо да поткопамо или потценимо сопствене жртве. Реч је о људима, о њиховим судбинама. Само сам хтео да одем тамо“, рекао је председник Вучић и поделио да су после "они (Хрвати) започели најстрашнију кампању: "Вучић је хтео да нас испровоцира", цитирао је председник Вучић писање хрватских медија.

"Хтео сам да их испровоцирам? Само зато што сам желео да посетим (Меморијал Холокауста)? Само сам хтео да урадим нешто што је сасвим нормално, да одам почаст жртвама“, наставио је и упитао, "можете ли да замислите да неко користи речи или фразе као што су "европске вредности" и не дозвољава некоме да посети ово место?", упитао је председник Вучић.
Ефраим Зуроф, директор канцеларије Центра Симон Визентал у Јерусалиму, рекао је за Пост у јулу поводом извештаја о забрани Вучићу: "Важно је пустити било кога да посети (меморијал) а посебно је важно да председник Србије има дозволу да тамо оде као вођа српског народа, као и унук жртве“, навео је Зуроф.

Током интервјуа, председник Вучић је замолио да захвали Зурофу.

"Дубоко сам захвалан Ефраиму Зурофу који је реаговао јавно и отворено, српски народ то никада неће заборавити.

Председник Вучић је додао да је и српско јеврејска заједница оштро одговорила на хрватску забрану.

"Дубоко смо им захвални јер знају како су се осећали и шта осећају данас. За разлику од многих других у Европи, ако дођете у Србију, нећете наћи више од 0,0000001 одсто (Срба) који би се усудили да кажу нешто против Јевреја. То није актуелна тема у овој земљи. Никада није било. Ти људи су као ми“, рекао је председник Вучић о српској јеврејској заједници.

Ипак, председник Вучић је признао чињеницу да Срби нису патили "у мери у којој сте ви патили", рекао је о Холокаусту.

"Да, били смо на правој страни историје и много смо патили", навео је председник Вучић.

Председник Вучић је испричао и причу о концентрационом логору Старо сајмиште који се налазио у Србији.

"Овде у самом срцу Београда постоји место где су убијани Јевреји. Неки од њих су остали тамо. 90 одсто се радило о Јеврејима, а онда су (нацисти) почели да доводе Србе који су штитили Јевреје. После много година срећан сам што смо успели да започнемо реновирање, желео сам да га обновим и реновирам (логор). Желео сам да га направим као музеј да га сви људи виде. Требало је око осам година, али смо недавно почели", рекао је председник Вучић.

Србија је 2018. године постала прва земља од издавања Терезинске декларације 2009. која је донела закон о реституцији јеврејске имовине без наследника из периода Холокауста. Закон је настао као резултат Вучићевог вођства као тадашњег премијера.

"Разговарао сам са јеврејском заједницом и рекли су ми "то је проблем јер не знамо ко је наследник, али као јеврејска заједница знамо да припада јеврејском народу. Важно нам је да верујемо да никоме ништа нисмо узели; да можемо учинити нешто што је веома праведно; нешто што је веома добро; не само за наш однос који је веома добар, већ и за људе који нису заслужили трагедију са којом су се суочили,” рекао је председник Вучић и додао да "није реч о 60 милиона, ни о 100 милиона, већ да је реч о вери људи".

"Зато смо то урадили и били смо прва земља у Европи која је то почела да остварује. Веома сам поносан на одлуку”, навео је председник Вучић.

Упитан да ли је сукоб између Русије и Украјине утицао на Србију или би могао да утиче на његову земљу у блиској будућности, председник Вучић је одговорио да се уздржава од "великих прогноза о будућности". Рекао је да је Србија подржала територијални интегритет Украјине, јер ни због случаја Србије, ни Резолуције 1244 није могла да подржи такву врсту упада на Украјину крајем фебруара ове године.

Израел је признао независност Косова, што нас је много заболело

Резолуција 1244 Савета безбедности УН даје оквир за решавање сукоба на Косову тако што се овлашћује распоређивање међународног цивилног и војног присуства које би обезбедило међународну прелазну администрацију и безбедносно присуство које би надгледало повратак избеглица и повлачење војних снага са Косова. У резолуцији се такође наводи да ће међународно цивилно присуство олакшати политички процес за утврђивање будућег статуса Косова.

Ипак, Србија је једна од ретких земаља у Европи која није увела санкције Русији. Разлог је, према Вучићевим речима, што је

Србија деценијама била под санкцијама и само су обични људи од њих много страдали.

"Не верујемо у санкције, политику санкција, то је нешто слично вашем (израелском) сложеном положају”, рекао је председник Вучић.

Косово је једнострано прогласило независност од Србије 2008. године и од тада је добило дипломатско признање као суверене државе од 97 држава чланица Уједињених нација.

Председник Вучић је рекао да он и његова влада "улажу огромне напоре у покушају да се дође до својеврсног компромисног решења, што, како је рекао, није нимало лако".

"И надам се да ћемо моћи нешто да урадимо у годинама које долазе, али нисам увек оптимистичан политичар", рекао је и додао да ће Србија увек бити спремна да очува мир, стабилност и спокој у региону, што је од највеће важности.

"Морамо да видимо како можемо да се позабавимо овим питањима, а да не повредимо људе", поручио је председник Вучић.

Председник Вучић је рекао и да се против њега и његове земље води међународна кампања и да су извештаји о могућем нападу Србије на Косово лажни.

"Само претражите Гугл и видећете да је у последњих шест-седам месеци било на хиљаде оптужби на рачун Србије јер се говорило да ће Срби напасти неке друге суседне земље или територије. Али у ствари, као што видите, то се није догодило.

Мислите да се неко извинио због ове измишљотине? Не. То је као бескрајна и континуирана кампања против ове земље са истим обрасцем или истим приступом као што је била пре 10, 20 или 30 година”, истакао је председник Вучић.

На крају интервјуа, председник Вучић је замолио да пошаље поруку јеврејском народу и јеврејској држави.

"Јеврејски народ ћу увек сматрати правим пријатељем Срба, који ће увек бити на истој страни историје. И да, Израел је признао независност Косова, што нас је много заболело. Али дали смо све од себе да превазиђемо ту ситуацију. И надам се да ћемо моћи да почнемо да обнављамо наше односе у доброј вери и да ћемо успети да успоставимо стварно поверење између наше две државе", поручио је председник Вучић.

Остале вести