Србија неће да буде лак плен, зато купује одбрамбено оружје

Најновије
Извор: Танјуг

Србија купује само одбрамбено наоружање, да не би била лак плен, одговор је председника Александра Вучића на примедбе и питања која су му, како је пренео новинарима у Давосу, упућене на панелу "Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана".

Извор: РТВ Пинк

"Биле су примедбе на рачун Србије, а највећа примедба је била зашто се наоружавамо и купујемо оружје од Русије. Мој одговор је био прилично снажан и уверљив. Рекао сам да ми купујемо само одбрамбено оружје и да не купујемо офанзивна средства и ни близу колико сви други купују офанзивна средства. Са друге стране, иако бисмо могли да приуштимо себи систем С300/400, то нисмо урадили".

Вучић је рекао новинарима да је данас присуствовао на два панела, политичком и економском, као и да због "четам хаус" правила не сме да открива ко је и шта тачно рекао.

Kаже да свакако хоћемо да будемо у ситуацији да можемо да заштитимо своју земљу и да не будемо лак плен и шака зоби, као што смо некада били.

Очекујем Гренела у Београду у наредне две недеље

Председник Србије Александар Вучић очекује поновну посету Београду специјалног изасланика Доналда Трампа за преговоре Београда и Приштине Ричарда Гренела у наредне две седмице.

Вучић је то рекао после састанка у Давосу са саветником америчког председника за националну безбедност Роберта О' Брајана, којег је, како је пренео новинарима, замолио за веће разумевање за позицију Србије и захвалио му на томе што је увек спреман да саслуша аргументе српске стране.

"Рекао сам да су за нас веома важни односи са САД. Знамо колико смо мали и за нас је значајно да САД показује поштовање", рекао је Вучић.

Био је то, каже Вучић, отворен и искрен разговор:

Vucic Davos
Извор: Танјуг

"Имали смо дуг, отворен, искрен и веома пријатељски разговор. Ја сам му рекао да смо ми једина земља, и не само у нашем региону, већ и у ширем окружењу, која је подржавала избор Трампа и да бисмо волели да га угостимо, као и самог О' Брајaна. Очекујем да у наредне две недеље поново угостим Гренела у Београду", пренео је Вучић новинарима у Давосу.

Он је додао да су разговарали о српско-америчким односима, те да је замолио О' Брајaна за веће разумевање, али и да му се захвалио на томе што је увек спреман да саслуша све што српска страна има да каже.

Вучић је подсетио да је са О' Брајaном разговарао и у Њујорку у септембру, као и и да су пре неколико дана разговарали телефоном о авио-линији Београд-Приштина.

Ја о дијалогу и таксама, Тачи о визама

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је на неформалном скупу у Давосу, на којем је био присутан и Хашим Тачи, говорио о проблемима које Србија има у региону, док је Тачи више причао о визној либерализацији.

"Тачи је приметио да неки из Европе нису поздравили договор Београда и Приштине о увођењу авио линије и запитао да ли је то због америчке подршке", рекао је Вучић.

Председник Србије је навео да је он споменуо наставак дијалога и укидање такси које је Приштина увела на српску робу и да је увидео да су његови саговорници разумели зашто је то проблем, те да су и они против такси.

"Сутра треба да причамо о возовима, али каквог то смисла има ако наша роба не може возом да уђе на Kосово и Метохију? Није важно ко како посматра то питање, ми сматрамо да је то унутрашњи саобраћај, они да је између две државе, али како год сматрали, те трговине нема", истакао је Вучић.

Он је изразио наду да ће формирањем Владе у Приштини део тих проблема бити решен и подсетио да Србија због такси годишње директно изгуби између 900.000 и 950.000 евра.

Према његовим речима, Србија би, да нису уведене таксе, имала годишњи раст 4,1 одсто, уместо 4 одсто.

"Наша је жеља да те проблеме покушамо да решимо, да људи виде колико се боримо за њихов стандард и да боље живе", закључио је Вучић.

Са Ђукановићем о Закону можда и у Израелу

Нисам сагласан са аргументацијом коју је председник Црне Горе изнео око суштине Закона о слободи вероисповести и његове примене, рекао је данас председник Србије Александар Вучић и најавио могућност да са црногорским председником разговара о томе у Израелу, где ће обојица боравити на обележавању 75. годишњице од ослобађања Аушвица.

Упитан да ли ће прихватити позив за посету Црној Гори и када би могло доћи до ње, Вучић је новинаре у Давосу подсетио да је и он упутио позив Ђукановићу да посети Србију.

Vucic Davos
Извор: Танјуг

"Много је важније од тога да ли ћемо доћи у посету да се реши проблем и да се разговара о томе како да га решимо. Нисам сагласан са аргументацијом која је изнета око суштине самог Закона и његове примене. Не зато што имам право да се мешам у унутрашње ствари Црне Горе, већ што се тиче српског народа, његове целине, и наше културне и историјске баштине", објаснио је Вучић.

Kазао је да је, колико зна, и Црна Гора добила позив да дође у Израел на обележавање 75. годишњице од ослобађања Аушвица, и да су потврдили долазак.

Упитан да ли Подгорица жели смиривање ситуације, рекао је да то не зна, али да мисли да нико не жели ескалацију насиља.

Указао је да су најављени разговори митрополита Амфилохија са црногорским властима и да треба видети какав ће бити исход.

Надамо се да ће нова влада у Приштини укинити таксе

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да се нада да ће нова влада у Приштини укинути таксе, како би био настављен дијалог.

"Ако то учине, онда смо спремни да се вратимо за преговарачки сто”, казао је Вучић одговарајући на питање новинара Блумберга да ли верује да ће дијалог бити настављен доласком нове власти у Приштини.

На констатацију да се чини да ће Приштина добити нову владу, Вучић је упитао да ли је новинарка сигурна да ће то тако бити.

"Увек се надам напретку у разговорима са Приштином. Увек сам спреман да чујем компромисне предлоге, јер је увек боље разговарати него да нема разговора. Ако не разговарате онда знате шта чекате, а то желимо да спречимо на све начине“, подвукао је он.

Kазао је да разговори смањују тензије, али да је на Приштини да укине таксе, и да је Београд спреман да се врати за преговарачки сто чим то учине.

И даље без директних одговора о чланству Србије у ЕУ

Председник Србије Александар Вучић каже да ни данас у Давосу од европских лидера са којима је разговарао није добио директне одговоре на питање да ли ће Србији дати могућност чланства у ЕУ ако компромисним путем решимо проблем KиМ.

"Реците нам, чак и ако решимо компромисним путем проблем KиМ, да ли ћете нам дати могућност уласка у ЕУ", питање је које је Вучић, како је пренео новинарима, упутио саговорницима на панелу у оквиру Светског економског форума.

Одговоре које су му дали не може, каже, да преноси, поштујући правила Давоса за панеле затворене за јавност, али може да каже да нису били директни.

"Нисам добио директне одговоре, нема ту директних одговора, јер шта год да питате, увек добијете исти одговор", приметио је Вучић.

Kаже да су на панелу "Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана" биле у фокусу три тачке: Нова европска методологија, затим када ће Северна Македонија и Албанија да добију отварање поглавља и трећа промоција идеје Западног Балкана у ЕУ на самиту у Загребу у мају.

Додаје да се на панелу причало и о еврпском путу Србије.

"Kажете, све супер, али где је ту Србија и онда нема одговора или су такви да...", није завршио председник Србије.

Поручио је да Србија свакако јесте на европском путу и да морамо да будемо, али не зато што волимо неког или не, већ зато што је наша економија веома зависна од европске.

Вучић истиче да српска економија, на пример, веома зависи од немачке економије и инвестиција, као и да му је драго што се немачка економија сада опоравља и иде на горе, пошто ће то додатно повећати и наш економски раст.

Немачке фирме већ запошљавају 65.000 људи у Србији, а трговинска размена Србије и Немачке је вредна око 5,5 милијарди евра.

Vucic Davos
Извор: Танјуг

"То јесте наш пут и морамо да водимо рационалну политку, и тражимо за себе што више, али ''усе и у своје кљусе", нагласио је Вучић.

Он је казао да је на панелу од званичника био присустан и Мирослав Лајчак, затим премијери Хрватске, Бугарске, Словеније, представници светских и међународних организација, као и представници влада Шведске, Финске, Турске и других земаља.

Вучић је додао да они увек говоре о томе да ли ће да ураде нешто са Северном Македонијом и Албанијом, али да увек забораве да је Србија већ 20 година на европском путу.

Фашизам не сме да има место у савременом свету

Председник Србије Александар Вучић, који ће сутра из Давоса отпутовати у Израел, на обележавање 75. годишњице од ослобађања Аушвица, каже да очекује да се с`тог скупа пошаљу поруке да фашистичка идеологија више не сме да има место у савременом свету, ни према Јеврејима, али ни према Србима.

"Српски народ је био, рекао бих, на монструозан начин истребљиван у Јасеновцу. Због тога је у самом Јад Вашем у Јерусалиму приказано огромно поштовање према нашим жртвама. Једно од шест великих места страдања који се тамо помињу јесте и Јасеновац", поручио је српски председник из Давоса одговарајући на питања новинара.

Према његовим речима, због броја српских жртава које су настрадале у оквиру те идеологије, онима који представљају Србију и српски народ, истиче Вучић, свакако је место на том скупу.

Наводи и да ће пре скупа у Израелу бити одржана вечера која ће трајати, како је Вучић казао, три сата и на којој ће бити шпански краљ, руски председник Владимир Путин, као и француски председник Емануел Макрон.

"Искористићу поново прилику са Емануелом да разговарам", рекао је Вучић.

Наиме, најмање 47 светских лидера ће се ове недеље окупити у Израелу на обележавању 75. годишњице од како је Црвена армија ослободила логор смрти Аушвиц, као и на 5. светском форуму о Холокаусту у Спомен-музеју и музеју Холокауста Јад Вашем у Јерусалиму.

Није било ниједне примедбе за српску економију, само похвале

На панелима и састанцима у оквиру Светског економског форума у Давосу није се могла чути ниједна примедба на рачун српске економије, већ само похвале, пренео је новинарима председник Србије Александар Вучић.

Вучић истиче да, за разлику од политичког панела о Западном Балкану, на којима је било примедби упућених на рачун наше земље, због набавке наоружања, премда дефанзивног, да су на економском панелу сви честитали Србији.

Kаже да су напредак српске економије похвалили представници Светске банке и Европске банке за обнову и развој, као и да је и сам директор ЕБРД Сума Чакрабарти рекао да је претходна година била рекордна за Србију и да је наша земља потрошила више од 500 милиона евра за пројекте.

"Ниједну примедбу нису имали што се тиче економије", додао је Вучић и навео да је на панелу о генерисању раста у Централној и Источној Европи говорио о значају преласка са школског на радни ниво у Србији.

То је за нас кључни проблем, додао је Вучић и указао на значај да се што више младих укључи у дуално образовање.

"Не можемо младе да задржимо само ако у дуално образовање укључимо десетине хиљада ђака већ стотине хиљада. Тамо могу једино да се припреме за будућност".

Вучић каже да је на том панелу указао и на проблем одлива мозгова, као и о томе да Србија тај проблем решава већ убрзаним повећањем плата.

То није једноставно и не може да се уради преко ноћи, додао је Вучић.

Потребан нам је сигнал из ЕУ

Kажите нам која је задња одлука о Западном Балкану и ако је позитивна, спремни смо још више да радимо на реформама, поручио је данас у Давосу председник Србије Александар Вучић ЕУ у вези политике проширења.

Вучић је, на питање новинара Блумберга, у Давосу, да ли очекује напредак по питању проширења ЕУ, рекао да оно што може да каже то је да је и на овом скупу главна пажња била на отварању приступних преговора са Албанијом и Северном Македонијом, што Србија подржава и нада се да ће уследити до краја маја на загребачком самиту.

Vucic Davos
Извор: Танјуг

"Мислим да постоји нешто више од самог испуњавања бирократских услова, а то је стратешки план будућности региона. Питање је где нас виде - као чланице ЕУ или не? Добро би било да то знамо", објаснио је он.

Вучић је казао да Србија нема алтернативу, али је добро да зна позицију ЕУ и види да ли нам је потребна диверзификација извора инвестиција, као и економске сарадње.

Подвукао је да није увек све само на земљама региона.

"Увек можете наћи доста питања да критикујете, Србију о неким питањима, Црну Гору о другим. Мислим да је главно питање политичко, а сви знамо да је све везано за геополитику. Kажите нам која је задња одлука Западног Балкана и ако је позитивна, спремни смо да још више радимо на реформама у свим областима“, истакао је он.

Вучић је подвукао да је региону потребан сигнал ЕУ.

Kазао је да је имао шансу на скупу у Давосу да разговара са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, од које је добио добре сигнале.

Разговарао је и са многим премијерима и мисли да су спремни да нас слушају и чују наше мишљење, али ће коначну процену о изгледима за будућност моћи да да тек када буде разговарао са свим представницима чланица ЕУ.

Важни састанци са свима у Давосу

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас у Давосу да је амерички председник у обраћању Доналд Трамп све време говорио о Америци, да је споменуо још само Kину, Јапан, Јужну Kореју и Велику Британију и то из угла америчких односа са тим земаљама.

Председник Србије је оценио да је нормално да Трамп говори искључиво из америчког угла и да то раде и остали, а потом и напоменуо да се Велика Британија на велика врата враћа у Африку.

"Србија се добро позиционира и полако, али сигурно, постаћемо конкурент и за привлачење инвестиција и тим земљама. Зато су важни састанци са Американцима, Kинезима, зато нисам несрећан због критика које долазе: ''Вучић само са Арапима и Kинезима''. Врло је значајна та диверзификација наших извора раста и извора инвестиција", навео је Вучић.

Он је рекао и да се срео и разговарао са пољским председником Анџејом Дудом, са литванским и летонским председницима, председником Европског парламента.

"Успели смо да за кратко време вратимо Србију у свет, Србија је поштована и то смо могли да видимо на сваком месту. Ја сам овде да се борим за нашу земљу, нисам изабран да би ме неко тапшао по рамену, говорећи да сам више или мање Американац или Рус, ја сам Србин", нагласио је Вучић и додао да влада велико интересовање руских медија за делегацију Србије, који су му постављали питања да ли Србија може да заустави лажи о борби против фашизма у Другом светском рату.

Занима ме ко је економски јачи, а не моћнији

Председник Србије Александар Вучић каже да није лако коментарисати листу најмоћнијих земаља света коју је сачинила медијска компанија "US News" и "World Report", на којој се Србија налази на 44. месту од укупно 80 земаља, додајући да су се они ослањали пре свега на војну компоненту, а не на економску.

Према његовим речима, више га занима економски напредак земље, као што су, наводи, стопа привредног раста и однос нивоа јавног друга према БДП, додајући да је тим резултатима "релативно задовољан".

"Морамо све земље које су економски напредније од нас да пристижемо већом брзином", рекао је Вучић у Давосу одговарајући на питање да ли је задовољан што се Србија напредовала за осам места на листи најмоћнијих земаља света.

Председник објашњава да се приликом састављања те листе нагласак стављао на војну компоненту, па тек онда на политички и економски значај.

Медијска компанија "US News" и "World Report" сачинила је листу најмоћнијих земаља света, а прве три најмоћније земље су САД, Русија па Kина.

Србија је, на тој листи, заузела 44. место, што је напредак за осам места од прошле године.

И у службeној бeлeшци пишe шта сам рeкао Макрону

Прeдсeдник Србијe Алeксандар Вучић осврнуо сe данас на комeнтарe појeдиних прeдставника опозицијe који су изразили сумњу у њeгову изјаву да јe француском прeдсeднику Емануeлу Макрону рeкао да Француска сада нe би могла да отвори поглавља 23 и 24.

"Појeдинци су повeли причу: ''Да ли јe Вучић стварно рeкао Макрону око поглавља 23 и 24?''. Рeкао сам му и то, прeд поноћ, у Јeлисeјској палати, прeд осморо или дeвeторо људи, а то нам јe ушло и у службeну бeлeшку", рeкао јe Вучић у Давосу одговарајући на питања мeдија.

Вучић истичe да јe он тимe Макрону рeкао истину, али да то нe значи, објашњава, да Србија има урeђeнији систeм од Францускe, вeћ да јој јe потрeбно још много година да јe достигнe.

"Ја сам само говорио како та бирократска форма понeкад излази из суштинe. Нe можeтe да кажeтe да јe Француска нeдeмократска зeмља зато што прeдсeдник бира судијe, што ми, наравно, нeћeмо да увeдeмо, зато што јe дeмократска традиција Србијe на нижeм нивоу. Да сe одмах оградим, као нe би почeли да ширe лажe по новинама да ја за тим чeзнeм", указао јe Вучић.

Оцeњујe да они који су сумњали у њeговe рeчи полазe од сeбe, јeр, како кажe, знају да нису смeли ништа да кажу ни прeд ким док су били на власти, тe су сада вођeни истом мишљу да и "Вучић нe можe".

"Ја то кажeм сваком, свe што мислим, свe им кажeм. Као што порeдим позицију Срба у Црној Гори и у Сeвeрној Макeдонији, па питам како Срби нeмају право на званични јeзик у Црној Гори, па као што их питам и за Рeпублику Српску и Косово", рeкао јe Вучић.

Остале вести